Cytológia

Cytológia alebo PAP test je mikrospopické vyšetrenie steru z krčka maternice. Pomocou vyšetrenia sa dajú včas zachytiť prednádorové a nádorové zmeny krčka maternice. Výsledky cytológie povedia lekárovi veľa o o stave krčka maternice. Pravidelným sledovaním buniek sa dá tiež účinne zabrániť rozvoju rakoviny krčka maternice.

Priebeh vyšetrenia

Odber steru sa robí vatovou štetôčkou, kefkou alebo umelohmotnou špachtlou, pomocou ktorej sa zotrú bunky z povrchu krčka maternice a z jeho kanálu. Odobratie steru nie je takmer cítiť. Odobraté vzorky odošle lekár do laboratória na preskúmanie.

Frekvencia vyšetrenia

Vyšetrenie sa vykonáva u žien od 18. roku života v rámci preventívne gynekologickej prehliadky. V prípade, že žena začala sexuálne žiť ešte pre dovŕšením dospelosti, odoberie lekár vzork skôr. Cytológia sa vykonáva najskôr dva roky po sebe. Po dvoch negatívnych výsledkoch sa vyšetrenie opakuje každé tri roky. Za tento čas sa invazívny karcinóm nevyvinie. Pri zistenom abnormálnom náleze sa urobí kontrolná cytológia zopakuje v priebehu 3-6 mesiacov.

Kedy vyšetrenie absolvovať

Najvhodnejší čas na vyšetrenie je v prvej časti menštruačného cyklu, t.j. po skončení menštruácie. V tej dobe ešte nie je v oblasti krčka množstvo cervikálneho hlienu. Nevhodným obdobím je aj pred začiatkom menštruácie. Bunky sú viac prekrvené ako v pokojnom štádiu po skončení menštruácie.

Deň pred vyšetrením sa treba vyhnúť pohlavnému styku. Liečbu vaginálnymi prípravkami je vhodné ukončiť dva dni pred sterom.

Výsledky

Výsledky z cytológie sú známe asi do dvoch týždňov.

Klasifikácia cytologických sterov podľa tzv. PAP a CIN systému

PAP klasifikácia CIN klasifikácia Popis % HPV pozitívnych žien
PAP I Bez abnormálnych buniek 3 %
PAP II Zápalové, degeneratívne zmeny 40 – 50 %
PAP III Ťažšie zápalové alebo degeneratívne zmeny, pri ktorých je ťažké posúdiť ich závažnosť 40 – 50 %
PAP III D CIN 1, CIN 2 Ľahká až stredne ťažká dysplázia 75 – 93 %
PAP IV A CIN 3 Ťažká dysplázia, karcinóm in situ (nádor obmedzený na maternicu) nad 90 %
PAP IV B CIN 3 Ťažká dysplázia, karcinóm in situ, pričom nie je možné vylúčiť prítomnosť buniek invazívneho karcinómu (šíriaceho sa do iných orgánov) nad 90 %
PAP V Invazívny karcinóm (šíriaci sa do okolitých tkanív a orgánov) 99,7 %

Prečo ísť na vyšetrenie

Rakovina krčka maternice je vo svete po rakovine prsníka druhé najčastejšie onkologické ochorenie žien do 45 rokov. Každý rok sa v Európe diagnostikuje približne 60 000 žien, pričom táto diagnóza zároveň zapríčiňuje 30 000 úmrtí.

Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje rakovina krčka maternice u asi 600 žien a asi 200 žien v dôsledku tohto ochorenia zomiera. Hlavnou príčinou úmrtia žien je neskorá diagnostika rakoviny.

Súvisiace články

Viac o cytológii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.gynda.sk/
  2. http://www.medzinamizenami.sk/rakovina-krcka-maternice/rakovina-krcka-maternice/diagnostika/pap-t...
  3. http://www.rakovinakrckamaternice.sk/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s cytológiou

Máš skúsenosť s cytológiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť