Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Gasping

Gasping (tiež agonálne dýchanie) je lapavé dýchanie. Ide o dýchanie s frekvenciou nižšou ako 12 dychov/minútu. Dychy pri gaspingu sú s malou dychovou frekvenciou a s malou hĺbkou dýchania. Agonálne lapavé vdychy sa nepovažujú za normálne dýchanie a treba okamžite začať s resuscitáciou.

Gasping sa vyskytuje tesne pred smrťou u nevyliečiteľne chorých pacientov alebo pri zástave srdca. Pri zástave srdca sa vyskytuje u viac ako polovice pacientov.

Zdravý človek v pokoji dýcha v pravidelných intervaloch, zvyčajne s frekvenciou 15 až 20 dychov/minútu. Pri gaspingu však môže postihnutý vykonať len 3, či 4 nepravidelné nádychy za minútu. Občasné nádychy však neposkytnú telu dostatok kyslíka na prežitie. Napriek tomu, že postihnutý vyzerá, že dýcha, gasping nie je považovaný za aktívne dýchanie. Pokiaľ sa nezačne s okamžitou prvou pomocou, tento stav vedie k smrti.

Dĺžka trvania gaspingu

Lapavé dýchynie môže trvať niekoľko minút, niekedy aj hodín. Niektorí ľudia môžu urobiť iba jeden alebo dva nádychy pred smrťou, kým u niektorých trvá gasping niekoľko minút. Pacienti s nevyliečiteľnou rakovinou pľúc môžu lapať po dychu celé hodiny, kým dôjde k úmrtiu. V takomto prípade vedia zdravotníci zasiahnuť. Ak si však pacient neželal byť resuscitovaný, má takéto dýchanie za následok smrť.

Gasping a zástava srdca

U pacientov so zástavou srdca môže byť gasping dobrým znamením. Pri zástave srdca, srdce prestane biť a zvyšok orgánov prestane fungovať. Pacienti, u ktorých sa objaví gasping pri zástave srdca však majú lepšiu prognózu ako pacienti bez gaspingu. Ak sa u pacienta objavil aj gasping, má 3x väčšiu pravdepodobnosť, že prežije. Jeho šance na prežitie sú dokonca 5x vyššie, ak mu okoloidúci poskytnú aj masáž srdca. Gasping je známkou toho, že mozog je nažive a snaží sa dostať kyslík do tela. Môže sa objaviť aj počas masáže srdca, Množstvo laikov prestane s masážou v domnení, že pacientovi sa už polepšilo a prichádza k sebe. V masáži srdca však treba pokračovať.

Video: Gasping u novorodenca

Video: Gasping pri zástave srdca

Súvisiace články

Viac o gaspingu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://heart.arizona.edu/gasping-not-breathing
  2. http://firstaid.about.com/od/glossary/g/07_agonal_resps.htm
  3. http://www.wisegeek.com/what-is-agonal-respiration.htm
  4. https://web.archive.org/web/20160421011727/http://www.medscape.com/viewarticle/584317
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s gaspingom

Máš skúsenosť s gaspingom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť