Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Mastopexia

Mastopexia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa spevňujú prsia a robí sa u žien, ktoré sú spokojné s veľkosťou svojich prsníkov, ale vadí im tvar a veľkosť prsníkov.
Tvar prsníkov nie je rovnaký počas života, tkanivo prsníkov prebieha rôznymi zmenami, je závislý na mnohých faktoroch, ako napr. pružnosť a elasticita kože, výkyvy telesnej hmotnosti, počet tehotenstiev a doba dojčenia.

S narastajúcim vekom klesá pružnosť kože, tým pádom sa prsníky stávajú ochabnuté, poklesnú a strácajú svoj tvar.
Cieľom operácie je zlepšiť tvar prsníkov s minimálne viditeľnou jazvou po zákroku. Od roku 1992 je zaznamenaný vyšší záujem o tento zákrok.

Príčiny poklesu prsníkov

Príčiny poklesu prsníkov sa dajú vzhľadom na vek rozdeliť do troch skupín žien:

 • 1. skupina- túto skupinu žien prestavujú ženy, ktoré ešte nerodili a u nich dochádza k poklesu prsníkov a jeho zmenám najčastejšie pri výraznom schudnutí
 • 2. skupina- tu patria, ženy, ktoré už rodili a dojčili
 • 3. skupina- k tejto skupine sa zaraďujú ženy po menopauze, u ktorých dochádza k poklesu na podklade straty elasticity kože, nárastu hmotnosti

Prejavy

Ochabnutie prsníka sa meria v stupňoch. Stupne ochabnutia prsníkov sú rozdelené do štyroch skupín:

 • 1.stupeň- bradavka je poklesnutá, nepoklesne však pod podprsnú ryhu, ide o miesto, kde na spodnej strane končí prsník
 • 2.stupeň- stredný typ – bradavka sa poklesnutá podpodprsnú ryhu, ale vždy sa pod ňou nachádza ešte ochabnuté tkanivo
 • 3.stupeň- bradavka je pod podprsnou ryhou a nenachádza sa pod ňou tkanivo prsníka
 • 4.stupeň- závažný stupeň, bradavka je ďaleko pod podprsnou ryhou

Zákrok môže podstúpiť ktorákoľvek žena, ktorá nie je spokojná so svojím poprsím. Treba však zvážiť všetky možné riziká. Ak žena ešte plánuje tehotenstvo neodporúča sa podstúpiť mastopexiu. Pacientky, ktoré majú implantáty môžu mať po rokoch poklesnuté prsia, ak sa rozhodnú pre mastopexiu, v prvom rade je potrebné odstrániť implantát a až potom sa spevňujú prsia.
Fajčenie, cukrovka a obezita sú spojené s vyšším výskytom nekrózy (odumretia) bradavky po zákroku.

Pred zákrokom

Keďže sa zákrok robí v celkovej narkóze je potrebné, aby mala každá pacientka urobené interné a anesteziolgické predoperačné vyšetrenie. Urobia sa krvné testy, EKG, ak má žena viac ako 50 rokov, robí sa aj RTG hrudníka. Okrem týchto vyšetrení by mali mať ženy po štyridsiatke urobené mamografické vyšetrenie a počas zákroku sa odoberá vzorka, ktorá sa pošle na histológiu.

Priebeh operácie

Mastopexia nemení veľkosť prsníkov, upravuje ich tvar. Cieľom operácie je obnoviť normálny tvar prsníkov a umiestniť bradavku na pôvodné miesto a to s minimálnym množstvom viditeľných jaziev. Najčastejšie sa odstraňuje prebytočná koža. Existuje viacero techník, ktoré využíva plastický chirurg, podľa stupňa ochabnutia prsníkov.

Ešte pred samotnou operáciou si lekár označí miesta, kde bude vedený rez a kde sa umiestni bradavka. Rezy sú zvyčajne vedené okolo bradavky smerom nadol. Celý zákrok trvá 1,5-2 hodiny. Pri zákroku sa odstraňuje nadbytočná a koža a remodeluje sa tkanivo prsnej žľazy.

Operáciu je najlepšie robiť u žien, ktoré neplánujú tehotenstvo, pretože počas tehotenstva a dojčenia dochádza k objemovým zmenám, ktoré môžu mať negatívny vplyv na už zremodelované prsia. Ak sa operácia urobí a žena následne otehotnie, je riziko, že bude mať problémy s dojčením, pretože počas operácie sa často zasahuje aj do žľazy. Každá mastopexia je špecifická u každej pacientky, preto sa všetko konzultuje s plastickým chirurgom.
Niekedy sa pri zákroku zväčšujú prsia pomocou implantátov.

Po zákroku

Hospitalizácia trvá dva dni ak je všetko bez komplikácií. Prvé dni po operácii sa dodržuje pokojový režim, pacientka by sa mala šetriť a nemala by vykonávať fyzicky náročnú prácu. Každé tri dni sa robia preväzy, na 7.-10.deň sa vyberajú stehy. Pacientka je poučená ako má vykonávať tlakové masáže jaziev, ktoré sa robia päťkrát za deň. Po operácii je nutné nosiť kompresívnu podprsenku cca 4-6 týždňov. Plnú fyzickú záťaž je možné vykonávať asi po dvoch mesiacoch, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie. Plastický chirurg si následne pacientku vyzve na pravidelné kontroly.

Pooperačné komplikácie

Ako pri každej operácii, aj pri tomto zákroku sú prítomné rôzne komplikácie. Medzi najčastejšie patrí zlé hojenie operačnej rany, krvácanie pri operáciou, skomplikovanie pooperačného stavu horúčkou, rozsiahle modriny.

Použité zdroje

 1. Breast Mastopexy Treatment & Management
 2. http://www.parkercenter.net/breast/anatomy-of-breast-ptosis/
 3. http://www.plastikapraha.cz/cz/operace/prsa/9-modelace-prsou-mastopexe-mammaplastika.html
 4. http://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mastopexiou

Máš skúsenosť s mastopexiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť