Ako sa vypočítava bezúčelová hypotéka, ktorá sa vyjme z BSM manželov?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom bezúčelovej hypotéke.

Ako sa vypočítava bezúčelová hypotéka, ktorá sa vyjme z BSM manželov?

Vypočítava sa jej výška z platov oboch partnerov?

Ďakujem

Dobrý deň,

v praxi sa stretávam s tým, že si zúženie BSM robia klienti z dôvodu, že nechcú spoločne brať hypotéku, resp. nadobúdať nehnuteľnosť.

Z platu oboch by sa to rátalo v prípade, ak aj v úverovej žiadosti budú obaja figurovať, čo mi však trošku nesedí, že prečo by si teda kvôli hypotéke robili zúženie BSM.

Dáva mi zmysel, že je to skôr pre dôvody nadobudnutia nehnuteľnosti len do vlastníctva jedného z manželov. Už som mal prípad, kde sa riešilo takto BSM, v žiadosti o úver boli obaja, príjem sa teda pre účely úveru rátal obom a na základe zúženia BSM na nadobudnutie danej nehnuteľnosti, sa stal majiteľom bytu len jeden z nich.

Prípadne napíšte mail a doplňte mi info, ak som zle pochopil.

Pekný deń

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk