Banka nám zamietla úver a realitka nám nevrátila peniaze za rezerváciu. Je to v poriadku?

Zodpovedané
25. mar 2024

Dobrý deň,

rozhodli sme sa, že si kúpime dom prostredníctvom hypotekárneho úveru. Ľudia z realitky nám povedali, že pred kúpou domu musíme uzatvoriť kaučnú blokáciu na dom v hodnote 2000 EUR + 350 EUR na posudkového znalca. Povedali nám, že je to na to, aby majiteľ domu ten dom už nepredal. Vraj je to len ako keby rezervačka s tým, že sa tam nič nemôže pokaziť a do 3 týždňov budeme mať kľúče od domu. Verili sme a zlyhali sme.

Hypotéku sme mali už predschválenú, no asi na 5. deň od uzavretia zmluvy nám volala maklérka, že banka nám zamietla úver z dôvodu, že lokalita v ktorej sa dom nachádza banke nevyhovuje. V zmluve, ktorú sme podpísali je uvedené, že keby sme niečo porušili, tak peniaze prepadnú v prospech realitnej kancelárie. My sme však nič neporušili. Tak sme sa o danej veci rozprávali ďalej a povedali nám, že budeme hľadať nový dom a tie peniaze sa len prenesú na ďalšiu nehnuteľnosť. No máme pocit, že s nami ako keby nespolupracujú. Dnes sme sa tiež dohodli na obhliadke domu a maklérka sa nám mala ozvať ohľadom času, no neozvala sa. Tvrdia nám, že tie peniaze nám už nevrátia.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ, áno. Treba si preto vždy prečítať poriadne rezervačnú zmluvu. Ak z nej vyplýva, že danú nehnuteľnosť máte vyplatiť do nejakého dátumu, resp. máte do nejakého dátumu podpísať kúpnu zmluvu, no túto lehotu ste nesplnili, majú právu na odplatu. Je to preto, lebo počas toho času oni neponúkali danú nehnuteľnosť na predaj nikomu inému, čiže oni si splnili tú ich požiadavku, za ktorú ste si tých 2350 EUR zaplatili. To, že či by ste lehotu nedodržali kvôli tomu, že by Vám banka zamietla hypotéku alebo preto, že by ste sa rozhodli nakoniec túto nehnuteľnosť nekúpiť v podstate nemá nejakú váhu a je to z právneho hľadiska jedno.

Je to preto risk a pri podpise rezervačnej zmluvy si treba byť istý, že hypotéka prejde. Preto je potrebné spolupracovať s profesionálom, ktorý Vám povie možné riziká pri danej rezervačnej zmluve a hypotéke.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk