Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné vziať si vyššiu hypotéku, aby sme mohli kúpený byt aj prerobiť?

Zodpovedané
25. apr 2021

Dobrý deň,

podľa hypotékovej kalkulačky nám výška hypotéky vychádza cca 160 tisíc. Našli sme byt za 130 tisíc.

Je možné vziať si vyššiu sumu na byt, napríklad 140 tisíc, aby sme byt aj prerobili?

Budeme zakladať ešte jednu nehnuteľnosť, čiže by nám v banke mali dať 100%.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

toto je pomerne obtiažne dobre zodpovedať. Dá sa to niekedy "obísť", aby sa podarilo okrem kúpy zafinancovať aj rekonštrukciu, nie je však na to jeden možný overený postup. Je určite výhoda, ak máte 2 nehnuteľnosti na založenie. To ale neznamená hneď isté úspešné riešenie - nemám dosť informácií.

Dnes v banke, ak nemáte žiadne voľné zdroje a pri priemerných bežných príjmoch je pomerne náročné zafinancovať už samotnú kúpu (príjmy sú ešte dôležitejšie ako 2 nehnuteľnosti na založenie). Najčastejšie banka požičia 80% z kúpnej ceny, resp. z hodnoty nehnuteľnosti. Drvivá väčšina prípadov sa točí najmä okolo dofinancovania nad rámec hypotéky - tam využívame u väčšiny klientov najviac odbornej "kreativity", aby sme doriešili dofinancovanie (myslím za výhodných podmienok).

Je možnosť využiť aj zarátanie rekonštrukcie spolu s kúpou do jedného úverového prípadu. Čerpanie takejto hypotéky má však tiež svoje pravidlá. Naďalej môže byť aj pri 2 nehnuteľnostiach potrebné niekde získať časť financií na kúpu a aj časť financií na rekonštrukciu. Tiež čerpanie je zväčša postupné, teda najskôr dostanete napr. 80% na kúpu nehnuteľnosti (20% je stále treba dofinancovať) a následne za určitých podmienok a s potrebou vydokladovať fotografiami rekonštrukciu dostanete opäť časť peňazí (pomery a výšku prefinancovania schvaľuje vždy banka individuálne). Možno by preto bolo fajn zvážiť aj riešenie 2 samostatnými úvermi (ak teda dovolia príjmy) s rozdielnymi účelmi (prípadne aj časť bezúčelovo), keďže máte 2 nehnuteľnosti k dispozícii.

V každom prípade prefinancovať 100% (nebodaj viac percent) len so založením jednej nehnuteľnosti sa v praxi nepodarí takmer vôbec. Pri zakladaní dvoch nehnuteľností je teoreticky možné zafinancovať Váš zámer. Potreboval by som však k tomu viac informácií - či zvoliť založenie oboch nehnuteľností do jedného úveru, alebo naopak využiť druhú nehnuteľnosť na samostatný úver, kde by možno boli prostriedky aj bezúčelové, čo by Vám mohlo uľahčiť pri kombinácií viacerých zámerov (dofinancovanie kúpnej ceny, rekonštrukcia a možno aj vyplatenie iného úveru alebo aj iné zámery).

Ak sa chcete poradiť detailnejšie, prípadne napíšte email. Pri dostačujúcich príjmoch je Váš zámer reálny.

V každom prípade držím palce a prajem pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111