Je pre dieťa lepší sporiaci účet alebo investovanie?

Zodpovedané
1. jún 2022

Dobrý deň,

náš syn si od malička šetrí peniaze a v pokladničke má už 500 eur. S manželom nevieme, či a kde je teraz dobré peniaze uložiť.

Máme ich dať na sporiaci účet (máme účet v Prima banke a aj vo VÚB), alebo s nimi nejako inak naložiť?

Syn teraz nevie, čo by si za ne mohol kúpiť. Preto mu ich chceme uložiť s tým, že ak bude mať zase niečo v pokladničke (vyššiu sumu), pridáme to na účet. Možno sa o pár mesiacov rozhodne, že by chcel nový bicykel alebo kolobežku a peniažky by sa mu hodili.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je veľká šanca, že peniaze využijete už o niekoľko mesiacov, tak investovanie a ani sporenie s viazanosťou v banke (napríklad termínovaný vklad) sa vám neoplatia. Za takú krátku dobu sa Vám peniaze ani nezhodnotia a je pre Vás nezmysel sa viazať banke pri sporení na 1/2/3 roky v prípade, že ich možno budete potrebovať oveľa skôr. Pri predčasnom výbere z termínovaného vkladu by ste prišli o všetky nasporené úroky.

Ja osobne by som to vo vašom konkrétnom prípade spravil tak, že by som mu nasporené peniaze odložil do banky na účet, kde sa ku nim viete rýchlo dostať a využiť ich v prípade potreby.

Na druhú stranu investovanie pre dieťa je veľmi rozumná možnosť, no je to dlhodobý proces. Investovať peniaze by ste mali také, o ktorých viete, že ich potrebovať nebudete a sú určené len pre synovu budúcnosť.

V prípade investovania najviac odporúčam využívať ETF fondy a niektoré podielové fondy.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk