Je produkt Farbička výhodné sporenie pre 4-mesačnú dcérku?

Zodpovedané
23. okt 2023

Dobrý deň,

zvažujem poistenie a sporenie pre 4-mesačnú dcérku. Natrafila som na produkt Farbička od Allianz.

Je podľa Vás tento produkt výhodný, alebo by som sa mala obzrieť po niečom inom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

sporenie cez investičné životné poistenie sa neoplatí v žiadnom prípade. Každé investičné životné poistenie obsahuje niekoľko poplatkov, ktoré výrazne znižujú nasporenú sumu na konci (pokojne aj o 20%). Zároveň aj dané fondy, v ktorých sa peniaze zhodnocujú nedosahujú pri danom riziku dostatočný výnos.

Odporúčam si prečítať články na internete o investičnom životnom poistení, aby ste mali v tejto téme väčší prehľad a neurobili zlé rozhodnutie.

Vo všeobecnosti je najlepšia možnosť poistiť rodičov a deti klasicky cez rizikové životné poistenie bez investičnej zložky a pre investovanie si vybrať klasické investičné fondy. Z dlhodobého horizontu (10 a viac rokov) sa oplatia najviac ETF fondy (nízke dlhodobé riziko a vysoký výnos - aj 8/9% ročne v čistom).

Ak by ste dieťaťu odkladali napríklad prídavky (60 EUR mesačne) po dobu 18 rokov do ETF fondov, mali by ste nasporenú sumu približne 30 000 EUR. Ak by ste to mali cez poistenie, kde je čisté zhodnotenie realisticky niekde okolo 0%, možno 1/2%, mali by ste nasporenú približne polovicu - 15 000 EUR (pri zhodnotení 2% ročne).

Odporúčam si teda prečítať o tom viac článkov. Môžete mi pokojne napísať na mail a viem Vám vysvetliť detaily + prepočítať všetky možnosti, aby ste si vedeli rozumnejšie vybrať najvhodnejší finančný produkt.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk