Kam investovať 6 000 eur?

Zodpovedané
15. sep 2020

Dobrý deň,

k dispozícii mám 6 000 eur.

Kam ich mám investovať?

Mám ich investovať naraz, alebo rozložiť?

Väčšinu mám vo fondoch KBC.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade Vám na základe týchto pár informácií nemôžem niečo radiť alebo navrhovať zvážiť konkrétne investičné riešenia. Berte túto našu diskusiu len informatívne.

Za mňa je dôležité pri investovaní prejsť si podrobne Vašu finančnú analýzu a hlavne ciele a priority. Každý z nás má aj iný rizikový profil. Keďže máte fondy KBC, ten Váš bude odvážnejší, pričom z dlhodobého hľadiska je to určite dobre.

Urobil som si malú rannú rozcvičku a pozrel 5 fondov KBC, kde je v podstate aj podľa rizikovosti (od najmenej po najviac) vidieť, že v horizonte 10 rokov zarábali priemerne od 5% do 12% ročne. Čo je u niektorých z nich dobrý výsledok, nakoľko pokladám výnos 8% ročne za dobrý. Toto by bolo však bolo dobré dosiahnuť po zohľadnení nákladov,resp. poplatkov. Tie sú podľa jednotlivých fondov KBC rôzne (aj okolo 5%). Niečo si odkrojí aj naša 19% daň z výnosu. Skúste pozrieť ako je to vo Vašom konkrétnom prípade (kedy ste investovali, koľko, aký je tam výnos a koľko zobrali poplatky).

V tomto smere, ak by ste chceli zotrvať aj v akciových riešeniach, pričom horizont by bol skôr dlhodobejší (10 rokov a viac), pozrite sa aj na ETF fondy (resp. akcie sa dajú kombinovať aj s dlhopismi). Aj u nás sú už rôzne riešenia. Tiež pasívne investovanie má svoje čaro, nakoľko výrazne znižuje práve vyššie spomínané náklady a tiež niektoré riešenia sú aktuálne u nás po 1 roku držania oslobodené od dane.

V našej novozriadenej kancelárii v Žiline to klientom ukazujeme ako alternatívu k fondom v bankách, ak je tomu ich rizikový a majetkový profil naklonený. Po odchode z banky sa mi "rozviazali ruky" aj pri alternatívach investičných riešení.

Čo sa týka potreby rozkladu. Bez spomínanej analýzy ťažko povedať. Za mňa je rozklad v rámci investičného portfólia potrebný. Ak ho už máte rozložené a táto čiastka nie je z pohľadu Vášho majetku a investičného portfólia "kopa peňazí", tak rozklad zvažovať nemusíte. Ak to tak nie je, zvážte ho.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk