Máme dvojičky a chceli by sme im založiť sporenie do 18 rokov. Kde by sa oplatilo sporenie založiť?

Zodpovedané
30. jún 2020

Dobrý deň,

máme dvojičky a chceli by sme im založiť sporenie (do 18 rokov).

Viete nám poradiť, kde by sa oplatilo sporenie založiť?

Pripadne existuje nejaký iný produkt, kde by sme mohli deťom prispievať mesačne cca 30-50€/na jedno dieťa a za tie roky by sa im to výhodne zúročilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

je super, že môžete sporiť obom v takomto rozsahu. Čiastka okolo 50 EUR na dobu okolo 15 rokov a viac môže vytvoriť celkom pekný “balík”. Bolo by vhodné urobiť vopred konkrétnym odporúčaním aj analýzu Vašich rodinných financií.

Za predpokladu, že by ste mali doriešené mimo sporenia dostatočné tvorenie rezervy (krátkodobú, strednodobú aj dlhodobú) a zabezpečený príjem aj majetok, mohlo by byť pre Vás vhodné aj napr.takéto riešenie. Len upozorňuje, že pred takýmto riešením je dôležité zhodnotiť dnešný stav Vašich financií, ciele a priority rodiny a tiež Váš vzťah k riziku.

Riešením môže byť napr. vytvoriť aspoň 2 investičné sporenia. Zvolil by som trošku odlišné stratégie (napr. jedna by mohla byť v ideálnom prípade viac akciová, druhá napr. s rozumným podielom dlhopisov). Cieľom by bolo mať jednu veľmi dynamickú stratégiu, kde budú aj väčšie výkyvy a druhú stabilnejšiu. Po uplynutí určitého obdobia (napr. nad 10 rokov) následne prehodnotiť stratégie, možno rebalansovať v rámci možností, aby sa vyťažilo aj z rizikovejšieho variantu čo najviac a znížilo sa o niečo riziko - https://sk.wikipedia.org/wiki/Rebalansovanie.

Niektorí rodičia chcú ísť aj do investičného sporenia, avšak diverzifikujú sporenie aj do niečoho menej výnosného a garantovanejšieho. Naopak niektorí rodičia majú taký vzťah k riziku a potrebu “garancie”, že radšej úplne oželejú zmysluplné výnosy, avšak je garancia, že v čase 18-teho roku dieťaťa budú peniaze ihneď k dispozícii v očakávanej výške.

Pozrite si tento článok https://www.finporadna.sk/kolko-nasporime-detom... - rozoberám tam dosť zjednodušene, ale principiálne varianty, ktoré sa často využívajú. Mávam dotazy aj k investičnému sporeniu do zlata, ktoré v poslednom období naberá na obľube a pri dlhých horizontoch je fajn ako uchovávateľ hodnoty. Ja osobne však preferujem viac mixované (akciovo - dlhopisové) investičné sporenie pre deti, ak je to pre rodičov z hľadiska ich profilu a stavu financií vhodné.

I keď priznávam, že dať deťom v mešci na 18-te narodeniny 18 zlatých mincí by bolo minimálne dychberúce 😲 - aj keď v takomto rozsahu to samozrejme znamená oveľa väčší výdavok než 50 EUR mesačne. V určitých prípadoch aj toto môže byť fajn (ak by som mal bezpečné miesto na úschovu a aj inak diverzifikované portfólio).

Odporúčam tiež nastaviť si to tak, aby deti po dovŕšení 18-teho roku nedosiahli zmluvne plnú kontrolu nad peniazmi. Že Vy ako rodič, by ste už do toho nemohli zasahovať.

Dnes nevieme ani ja, ani Vy, určiť, či naše deti budú dostatočne zrelé na to, aby sa dostali v takomto veku k čiastke 20000 EUR. My môžeme zamýšľať, že to použijú na napr. dofinancovanie vlastného bývania. Oni budú však možno mať vtedy ešte iné priority. Zvážte preto také zhodnocovanie, aby ste mali prostriedky pod kontrolou dovtedy, kým sa reálne rozhodnete ich deťom dať.

Produktov je na trhu doslova “neúrekom”.Pre každého môže byť vhodné niečo iné. Ak máte záujem o detailnejšie prejdenie Vašich financií a konkrétne riešenia, napíšte mi kľudne na posta@finporadna.sk.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk