Odporúčate spoločné investovanie manželov?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

manžel si založil účet v ETF fondoch. Celkom mu to vynáša. Chcel by, aby sme prispievali obaja. Ja sa ale obávam, keďže majiteľom je on a ja by som bola uvedená len ako trust person.

Aký máte názor na túto situáciu?

Bojím sa, že v prípade rozvodu v budúcnosti by som nemala nárok na peniaze vo fondoch.

Odporúčate zmluvu?

Čo v prípade, že budeme prispievať rozdielne sumy?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto požiadavky na ošetrenie majetkových práv a pomery je najrozumnejšie konzultovať s právnikom. Najmä ak chcete zodpovedne získať odporúčanie na konkrétne kroky a zmluvy. Toto môže odporúčať len skutočný odborník na právne poradenstvo, čo si naštuduje aj právne dokumenty od danej spoločnosti a tiež to skonfrontuje s právnymi normami a zákonmi, ktorých sa to týka (napr. aj majetku manželov v rámci BSM).

Ak manžel investuje napr. cez brokera, alebo nejakú finančnú inštitúciu, je dobré sa konkrétne dotazy pýtať najmä tam. Resp. to skonfontovať aj so zmluvnou dokumentáciou - napr. som sa stretol aj s prehlásením, že investované prostriedky sú vlastníctvom len danej osoby (a nie som si istý, či ľudia až tak detailne čítajú aj všetky tieto doplnkové, všeobecné a iné podmienky k zmluvám).

Treba si uvedomiť, že ak dôjde k súdnym sporom o XY rokov, tak tam sa budú posudzovať veci komplexne a niektoré veci historicky veľmi ťažko dokazovať.

Ak chcete mať teda istotu, odporúčam poradiť sa s právnikom, zvážiť zriadenie investičného sporenia či účtu u brokera aj priamo na Vaše meno. Určite sa dá aj takto nad tým uvažovať a mať tie peniaze už teraz hneď jasne rozdelené na "Tvoje" a "Moje". Ale či to je úpne právne čisté a nenapadnuteľné? Toto vie opäť jedine právnik po posúdení všetkých zmluvných podkladov a zákonov, ktorých sa to týka.

Aby to bolo "nepriestrelne" nastavené tak, ako si prajete, tak treba dobre zvážiť aj to ako je definované a vnímané spoluvlastníctvo manželov a nadviazanie na spoločné budovanie majetku, ktoré zjavne chcete mať v určitom ohľade rozdelené (a to nielen mentálne, ale aj fakticky a v súlade s právom).

PS: My so ženou budujeme majetok spoločne. Neriešime teda v tejto chvíli, kto v niečom dáva viac a zas menej, lebo spoločne chceme mať dobrý život. Áno, má to aj riziká a keby prišlo na delenie, tak sa asi nedá presne stanoviť a vyčísliť všetko presne, lebo hodnoty sa bohužiaľ pri budovaní majetku nemerajú len v peniazoch, resp. ak aj ja dnes zarábam viac, tak to asi len preto, že moja žena sa stará vtedy o deti, aby ja som mal čas zarábať.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk