Oplatí sa mi odvádzať dobrovoľny príspevok do 3. piliera DDS počas materskej a rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
11. dec 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Oplatí sa mi odvádzať dobrovoľny príspevok do 3. piliera DDS počas materskej a rodičovskej dovolenky?

Vkladám si tam sumu 66 EUR, čiže to čo bolo počas poberania príjmu (33 EUR môj príspevok a 33 EUR od zamestnávateľa). Mám to rozložené 20% rastový fond a 80% indexový. Beriem to ako formu sporenia.

Oplatí sa tam vôbec prispievať aj tou sumou od zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám k tomu prispieva zamestnávateľ, tak určite áno. Automaticky máte zhodnotenie tým pádom 100%. Aj keby tie fondy nič nezarábali, tak by ste tam mali raz toľko ako ste tam vložili.

Ak máte do 54 rokov (čo pravdepodobne máte, keďže ste na materskej), tak sa Vám najviac oplatí investovať do čisto indexovej stratégie. Navyše by som neposielal žiadne peniaze do 3. piliera, keďže je to regulované štátom, peniaze dostanete až po dovýšení dôchodkového veku a zároveň môžete investovať do rovnakých fondov aj mimo 3. pilier ale s nižšími poplatkami.

Viac k 3. pilieru sa dočítate v mojom článku na našej stránke: https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk