Aká je spoľahlivosť Trisomy testov?

Zodpovedané
26. aug 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som radu. Sestra podstúpila screening testy aj trisomy. Vyšli jej pozitívne na downov syndróm, neviem aká je pravdepodobnosť lebo ja týmto odborným označeniam nechápem, takže jej neviem podať tú správnu radu. Bolo jej doporučené ísť na odber klkov potom jej to dr. zrušila a teraz v septembri ju objednali hneď na amnio. Potrebujem ju nejak povzbudiť, pretože už ju dr. vystresovali, plus je po treťom umelom oplodnení vlastnými vajíčkami, viac už svojich vajíčok nemá, pretože po prirodzenom oplodnení a mimomaternicovom tehotenstve mala vážne zdravotné problémy, kedy skoro zomrela, takže prišla o oba vaječníky.

Ako má postupovať a aká je spoľahlivosť a pravdepodobnosť týchto testov?🙏

Ďakujem.

Dobrý deň,

Trisomy testy sú spoľahlivé na 99%.

Samozrejme, ak si chce byť 100% istá a hlavne ak zvažuje v prípade pozitivity prerušenie tehotenstva, tak je potrebné doplniť gentické vyšetrenie amniocentézou/odberom choriových klkov.

Je mi ľúto, ale neviem ako ju povzbudiť. Mrzí ma to. Prajem veľa veľa síl.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník