Aké mám možnosti do budúcna ohľadom skríningu?

Zodpovedané
31. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom cytológie. V marci som bola na konizácii kvôli chronickým výtokom (hoci cytológia za posledné 3 roky jedenkrát vyšla ascus a inak zakaždým bola negatívna, takisto aj HPV vždy negatívne, aj záver kolposkpickeho vyšetrenia bol chronický zápal cervixu). Výsledky histológie boli CIN 3 okraje postačujúce. Z toho výsledku som bola veľmi prekvapená ja aj môj gynekológ, dokonca aj samotný operatér.

Po tejto konizácii nastúpili problémy ako špinenie mimo cyklu, bolesť po pohlavnom styku... Z vyšetrení sa zistili rozsiahle ložiská endometriózy v kanáli krčka maternice. Medzi tým bola robená kontrolná cytológia, ktorá bola tiež negatívna, aj HPV negatívne (vždy si dávam LBC). V nemocnici mi operatér hovoril, že spravil rekonizáciu a tým odstránil ložiská z kanála cervixu. Po 10 dňoch prišli výsledky histológie, ktoré boli zasa pozitívne CIN1.

Tak by som sa chcela informovať aké mám možnosti do budúcna ohľadom skríningu?

Keďže v mojom prípade sa teda očividne na cytológiu nedá spoľahnúť. A obávam sa do budúcna, že sa to nemusí zachytiť včas.

Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,

základom je zrealizovať ster dôsledne. Aj keď je LBC vyšetrenie citlivejšie a komplexnejšie, možno by som ho realizovala zároveň s konvenčnou cytológiou pre porovnanie. V prípade ťažkostí, či akéhokoľvek podozrenia pri vyšetrení je tu možnosť opakovať kolposkopiu s prípadnou biopsiou a histologizáciou vzorky.

Konizovať sa Vás neustále nedá.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník