Aké riziko predstavuje nízko položená placenta?

Zodpovedané
12. máj 2022

Dobré ráno,

včera som bola na poradni a doktor mi povedal, že mám nízko položenu placentu. Trochu pár milimetrov prekrýva bránku. Nariadil mi kľudový režim. Ale že sa placenta kľudne môže vyzdvihnúť hore, keď bude rásť maternica. Teraz som 16+3 tt.

Strašne sa bojím, aké riziko to môže byť pre dieťa a mňa?

Ako prísny kľudový režim mám dodržiavať? Myslím prechádzku, navariť a umyť dlážky také bežné činnosti môžem?

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno, postupujúcim tehotenstvom a rastom maternice sa bude aj placenta vysúvať vyššie. Až v okolí 32gt. môžeme hovoriť o nízko nasadajúcej placente či placente praevia.

Čo hrozí je krvácanie. Predovšetkým po väčšej námahe. Základné veci v domácnosti zvládnete. Určite však nič ťažké nedvíhať, nezohýnať sa priveľa. Ľahká prechádzka by tiež nemala byť problémom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník