Aké sú skutočné nevýhody vnútromaternicového telieska?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vnútromaternicového telieska.

Aké sú skutočné nevýhody vnútromaternicového telieska?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka nevýhod nehormonálneho vnútromaternicového telieska, tak sú minimálne:

  • poranenia pri zavedení,
  • endometritída (zápal sliznice maternice) pri nesterilnom zavedení či prebiehajúcom zápale,
  • aktinomykóza - pri dlhodobom užívaní bez výmeny po odporúčaných 5 rokoch,
  • zosilnenie a predĺženie krvácania/špinenie,
  • bolesť v podbrušku (po zavedení, niekedy pretrváva).

Hormonálne vnútromaternicové teliesko ich má ešte menej:

  • možný vznik funkčných ovariálnych cýst (spontánne miznú, netreba operovať),
  • rovnako nepravidelné špinenie hlavne prvé 3 mesiace, ktoré sa postupne upraví.

Hormonálne teliesko má však veľa výhod oproti nehormonálnemu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník