Ako pomôcť maternici po pôrode?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

o pár týždňov ma čaká piaty pôrod. Po štvrtom pôrode bolo zavinovanie a čistenie maternice dosť bolestivé. Dostala som po pôrode dokonca infúziu s oxytocínom a to bolo pre mňa "čisté peklo". Hrozné bolesti. Ani po jednom pôrode som nepoužívala popôrodný pás. Nikdy mi neostalo nafúknuté bruško a vždy išlo všetko bez problémov.

Chcem sa vás teda opýtať, či odporúčate popôrodný pás?

Čítala som, že aj alchemilkový čaj pomáha po pôrode k vyčisteniu a zvinutiu maternice, je to pravda?

Viete mi odporučiť, poradiť možno iné bylinky ale spôsoby ako pomôcť maternici a čisteniu po pôrode?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ohľadom byliniek Vám neporadím. Bežne ich nedoporučujem a teda nemám s nimi ani skúsenosti.

Čo sa týka zavinovania maternice a bolestí, po každom ďalšom pôrode je to prirodzene ťažšie, pretože maternica zväčší svoju veľkosť niekoľko násobne už po niekoľký krát. A teda musí vynaložiť “väčšiu námahu”, aby to dokázala. Infúzie s Oxytocínom sa pravdepodobne ani tentoraz nevyhnete. Poproste o súbežné podanie Novalginu.

Popôrodný pás nosiť môžete, ale pokiaľ doteraz s bruškom nebol problém, nepredpokladám ho ani tentoraz. Pri jeho dlhodobom nosení má dokonca opačný efekt.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník