Ako sa lieči fibroadenóm?

Zodpovedané
17. nov 2021

Dobrý deň,

15.11 som bola na usg (sono) prsníkov. Pravý prsník bol v poriadku a na ľavom nad dvorcom mi doktorka našla zhluk fibroadenómov. Iba jeden cca 1,5 cm. Napísala mi kontrolné USG o 3 mesiace, teda 28.2 2022.

Keď som sa bola objednať na kontrolu, tak mi pani povedala, že už nepôjdem na sono, ale na mamografiu. Viem, že tam chodia ženy po 40tke (ja mám 33).

Na nete som sa dočítala, že to je nezhubný nádor.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že sa v rámci ultrazvukového vyšetrenia nájde nesuspektný nález - fibroadenóm, v úvode sa doporučí iba pravidelná kontrola po 3 - 6 mesiacoch.

Keď je nález stabilný (nerastie) a pacientka nemá subjektívne ťažkosti pokračuje sa v sledovaní každých 6 - 12 mesiacov podľa doporučenia. Pokiaľ by mala pacientka ťažkosti, prípadne by sa nález zväčšoval, indikuje sa biopsia s histologickou verifikáciou (potvrdením, že ide skutočne o nezhubný nádor - fibroadenóm). Prípadne jeho extirpácia (odstránenie).

Iná liečba neexistuje.

Čo sa týka mamografie, nie som si istá o jej výpovednej hodnote - keďže prsník je v mladom veku príliš “hustý” a tým pádom neprehľadný. Pokiaľ to však doporučil mamológ, tak určite vie čo robí.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník