Blokuje mi cysta menštruáciu?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

pred Vianocami som musela kvôli MA v 9. týždni podstúpiť kyretáž. Po kyretáži som si dávala vitamíny C 1000 mg, D 6000 IU, magnosolf, Femibion, Inofolic a 3x denne som pila čaj z alchemilky.

Ovuláciu som cítila dva týždne po kyretáži.

Tretí týždeň od kyretáže som navštívila z dôvodu pichania vo vaječníku svojho gynekológa (samozrejme aj po zákroku som bola na vysetreni, či je všetko ok). Našiel mi hemoralgickú cystu a zdôvodnil to silnou ovuláciou.

Posledný týždeň pociťujem bolesti v podbrušku ako pred menzesom. Mám bolesti krížov, avšak menštruácia sa ešte nedostavila. Predtým som mala tieto bolesti len jeden deň pred menzesom, teraz trvajú už týždeň.

Môže mi cysta spôsobovať to, že sa mi nedostavila menštruácia?

Ako sa v takom prípade postupuje?

Bude potrebná vyvolávačka?

Nie je to zbytočná hormonálna záťaž po období po kyretáži?

Viem si nejako dopomôcť, aby mi menštruácia prišla?

Ďakujem

Dobrý deň,

presne ako píšete, menštruácia mešká pre cystu na vaječníku. Čo sa týka hemoragických cýst, vo väčšine prípadov sa samé vstrebú a nie je nutné operačné riešenie.

Predmenštruačné ťažkosti dlhšiu dobu pri danom náleze sú bežné a menzes sa vo väčšine prípadov dostaví sám. Pokiaľ by neprichádzal 14 dní a viac, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý zváži podanie vyvolávacej injekcie.

S otehotnením je ale potrebné počkať 3 mesiace.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny