Bol by v 20. týždni viditeľný aspoň nejaký marker, keby má dieťa Downov syndróm?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

mám 39 rokov a mala som pozitívny skríning tripple test 1:9 na Downov sydróm. Do 16. týždňa bolo všetko ok. V 20. týždni som podstúpila podrobné morfologické sono /v MT/ a ani jeden marker, ktorý sa posudzuje nebol pozitívny. Záver znel, že je v poriadku.

Keby je veľké riziko tohto ochorenia, bol by aspoň jeden marker viditeľný?

Ďakujem

Dobrý deň,

pán doktor Grochal v Martine je veľmi šikovný a hlavne odborník. Pokiaľ by sa mu niečo nepozdávalo, určite by Vám o tom povedal. Ultrazvukových markerov typických pre DS je viac a pokiaľ boli všetky negatívne, tak by malo byť všetko v poriadku.

Skríning rizika 1:9 znamená, že jedno dieťatko z deviatich bude postihnuté DS. Ostatné budú v poriadku.

Samozrejme treba si uvedomiť, že skríning vyjadruje riziko postihnutia a morfologický ultrazvuk črty typické pre DS. Geneticky ste teda plod vyšetrený nemali.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník