Čo pomôže na veľmi napäté brucho v prvom trimestri?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

som v 11. týždni a doslova mám pocit, že namiesto brucha mám obrovský kameň. V poslednom čase tento pocit stále viac rastie. Najmä k večeru a občas aj ráno. Nejde len o podbruško, ale o celú brušnú dutinu. Mám pocit akoby ma išlo roztrhnúť, som akoby natiahnutá na škripci a nechce to poľaviť. Tieto stavy netrvajú stále, aj keď dnes to mám celý deň a mám pocit akoby sa mi trochu ťažšie dýchalo kvôli tomu. Nedokážem kvôli tomu dlhšie stáť ani chodiť, lebo ma to ťahá akoby dole. V skrčenej polohe mi je lepšie. Nič ma nebolí, len je to veľmi nepríjemný pocit obrovského napätia. Moja gynekologička povedala, že to môže byť psychika alebo črevá, lebo sa jej zdám nafúknutá. Na dotyk nemám tvrdé brucho, len mám pocit akoby ma išlo roztrhnúť.

Vedeli by ste mi poradiť čo by to mohlo byť poprípade ako si uľaviť?

Večer pijem práškové magnézium, trochu to povolí, ale nie veľmi. Pohybu mám málo, od 5. týždňa ležím doma s hematómom, ktorý sa len pomaly vstrebáva, takže sa pohybujem viac menej len po dome.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ťažkosti budú pravdepodobne v dôsledku plynatosti. Hlavne prvý trimester je tým typický. Postupne by to malo odznieť.

Vylúčte v strave potraviny, ktoré nafukujú. Skúste rascu - rascovú polievku.
Tým, že sa málo hýbete, aj črevá sú “lenivšie” ako obvykle. S tým však dočasne veľmi veľa neviete urobiť. Prvoradé teraz je, aby bolo dieťatko v poriadku. Následne krátke ľahké prechádzky určite zaraďte na dennej báze (ak to samozrejme Váš zdravotný stav dovolí).

Ak by to bolo na nevydržanie, Buscopan občas kľudne môžete.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny