Čo robiť proti špineniu v tehotenstve?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

začala som 11. týždeň a už asi mesiac slabšie špiním. Dokonca som aj raz viac zakrvácala a jednalo sa o hematóm. Týždeň som bola v nemocnici. Krvácanie sa zastavilo takmer hneď, ale slabé špinenie pokračovalo.

Dnes som špinila silnejšie a do červena, tak som išla na pohotovosť. Na ultrazvuku bolo všetko v poriadku, akcia srdiečka, morfológia bábätka a taktiež pohyby a ani hematóm nebol vidieť. Vraj, keď nekrvácam, tak je to v poriadku.

Užívam Ascorutin 3x2 a vkladám Utrogestan 200 mg 2-0-2, samozrejme vitamíny a kľudový režim. Špinenie ma trošku znepokojuje.

Čo robiť, aby špinenie prestalo?

Má ultrazvuk vplyv na bábätko?

Bol mi robený viackrát, tak sa obávam.

Ďakujem

Dobrý deň,

ultrazvukové vyšetrenie nevplýva negatívne na plod, neobávajte sa.

Pokračujte v doporučenej terapii a kľudovom režime. Vhodný by bol absolútny kľudový režim a teda vstávať iba na toaletu - vydržať aj týždeň po skončení špinenia.

Pokiaľ krvácate z okraja placenty, hematóm sa obvykle nevytvorí. Pokiaľ sa hematóm za placentou vytvorí - krvácať začnete čerstvou krvou a následne sa postupne ustáli na hnedé špinenie, ktoré môže pretrvávať aj dlhšie, kým sa hematóm úplne nedočistí.

Utrogestan by bolo možné zvýšiť na 3x denne. Je potrebné ho užívať v pravidelných intervaloch každých 12 hodín/prípadne každých 8 hodín, minimálne do 12. týždňa tehotenstva s následným postupným vysadením. Tiež by som doporučila užívanie Kanavit kvapiek - vitamín K, ktorý pekne zastavuje krvácanie, je však na predpis. Poraďte sa ale najprv s Vašim ambulantným gynekológom.

Krvácanie/špinenie v nízkej gravidite je spôsobené väčšinou prepájaním drobných ciev medzi vznikajúcou placentou a materskými cievami. Obvykle sa objavuje do 12. týždňa tehotenstva, niekedy až do 14. - 16. týždňa tehotenstva.

Je potreba byť opatrný, pretože krvácanie sa vždy považuje za hroziaci potrat. Aj napriek tomu je ale veľká šanca, že donosíte krásne zdravé dieťatko. Je potrebné pozitívne myslieť a mať veľa veľa trpezlivosti a odhodlania.

Držím Vám palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník