Čo všetko sa zisťuje z krvi po missed abort v 2. trimestri?

Zodpovedané
4. júl 2021

Dobrý deň,

v 20. týždni som prišla o bábätko. Gynekológ mi napísal na výmenné lístky missed abort v 20. týždni. Momentálne mi robia rôzne vyšetrenie na hematológii, endokrinológii a aj na genetike.
U gynekológa mi robili odber krvi na zistenie prípadných infekcií. Robili sa 2 odbery s rozostupom 2 týždňov.

Čo všetko sa z krvi zisťuje?

Ak by som mala nejakú infekciu, preukáže sa v krvi aj po dobratí antibiotík?

Preventívne mi pred pôrodom v nemocnici nasadili antibiotiká a odbery sa brali až 2 týždne po pôrode.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Váš gynekológ podľa toho čo píšete postupuje veľmi správne. Realizuje všetky dostupné vyšetrenia, ktoré mohli byť príčinou zamĺknutého potratu.

Najčastejšie je potrat spôsobený genetickou anomáliou.

Ďalšou možnou príčinou sú infekcie, ktoré môžu prenikať placentárnou bariérou k plodu a spôsobiť vrodenú vývojovú vadu, potrat, smrť plodu vo vyšších štádiách tehotenstva.

Z krvi je možné diagnostikovať pôvodcu infekcie priamo /prítomnosť jeho DNA alebo RNA/ alebo nepriamo /protilátky, ktoré si Vaše telo proti nemu vytvorilo - prekonaná infekcia/. Výsledok preto nebude ovplyvnený užívaním antibiotík.

Čo sa týka toho aké infekcie sa u Vás vyšetrujú, to Vám neviem presne povedať, pretože neviem, ktoré Váš gynekológ žiadal vyšetriť. Je ich mnoho /syfylis, toxoplazmóza, cytomegalovírus, EBV, rubeola, listerióza/.

Medzi ostatné príčiny patria poruchy hematologické, imunologické, vrodené vady maternice. Vo väčšine prípadov sa žiaľ príčina nezistí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník