Čo znamená, keď mám v 25. týždni nízko položenú placentu?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

som v 25. týždni tehotenstva a mám nízko položenú placentu.

Je tam nejaká šanca, že sa dá na správne miesto?

Je to život ohrozujúca vec?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od presnej lokalizácie.

Pokiaľ neprekrýva vnútornú bránku, tak je veľká šanca, že sa postupujúcim rastom maternice vytiahne vyššie. V tom prípade nie ste nijako obmedzovaná a môžete rodiť spontánne.

Ak by prekrývala bránku, je indikované ukončenie pôrodu cisárskym rezom.

Komplikácia, ktorá sa v tomto prípade môže v priebehu tehotenstva vyskytnúť je, že začnete špiniť/krvácať po väčšej námahe. Preto sa doporučuje šetriaci režim a sexuálna abstinencia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník