Čo znamenajú hyperechogénne črevné kľučky?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

dnes na sone v 20. týždni doktor videl, že dieťatko ma hyperechogénne črevné kľučky. Zaúčal dvoch doktorov a nemal sa čas venovať mne a rovno ma poslal na amnio.

Čo to znamená?

Čo to môže indikovať?

Všetko ostatné je v poriadku. Nemáme žiadne dedičné choroby.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nález je potrebné konzultovať so špecialistom, ktorý Vás vyšetroval, prípadne si nález preštudovať podrobnejšie. Môže to byť napríklad jedným z príznakov niektorých ochorení.
Avšak pre izolovaný nález hyperechogénnych kľučiek /zahustený obsah črievok/ sa obvykle hneď na amniocentézu neodosiela. Obvykle sa realizuje kontrolné vyšetrenie s odstupom času.

V úplnej väčšine prípadov sa však detičky rodia zdravé bez akýchkoľvek ťažkostí.

Konzultujte Váš zdravotný stav minimálne s Vaším gynekológom, ktorý má výsledky aj ostatných vyšetrení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník