Som v 22. týždni a dieťa má možno Downov syndróm

21. máj 2021

Ahojte, bola som na morfologickom ultrazvuku som dnes
21+6 a od vtedy mám hlavu v smútku...do teraz bolo všetko ok, výsledky krvi na DS 1: 50 000, podľa rutinnych sono všetko ok....včera na utz mi našiel doktor obojstrannú pylektázu a k tomu ešte hyperechogenne črevné kľučky...vyjadril sa, že to nemusí znamenať nič, ale aj môže značiť DS...odporučil mi zvážiť genetické konzultácie, odber plodovej vody, NYFTY kontrolné sono...mali ste to tak niektorá a dieťatko bolo v poriadku?
Povedal mi ešte aj, že bábätko je nadpriemerne veľké

denden77
21. máj 2021

vzhladom na pokrocile stadium by som sla ihned na amnio.. ja.. ide o to, co by si spravila v pripade, ak by sa DS potvrdilo

nikusiak9
21. máj 2021

iaolovaná pyelektázia nič neznamená,rozšírenie do 7 mm sa považuje za normu,

autor
21. máj 2021

@nikusiak9 no na jednej strane mám 6,4 mm na druhej 4,4 mm

martinaju
21. máj 2021

U koho si bola? Ja by som riešila určite ešte jedno sono u lepšieho odborníka čo som čitala na nete tak to aj odporúčajú a samozrejme trisomy/nifty testy na amnio neviem ci by som sa dala nahovoriť aj keď mate strach asi je namieste to dať vyšetriť

nikusiak9
21. máj 2021

tak to neni strasne a Hyperechogénne kľučky bývajú prejavom hustej smolky. nemusi to byt vobec DS

autor
21. máj 2021

@martinaju čo som čítala, tak najpresnejší je ten utz do 22.týždňa ...tak neviem, či to má zmysel ďalšie sono teraz riešiť

janka273
21. máj 2021

Trisomy testy ,výsledky máš do týždňa ,zavolaj dr. Grochalovi do Martina ( aj zajtra sú tam - sobotu) on je TOP odborník v prenat.vyvoji, dohodnite si s ním čo najskôr termín,len povedz sestričke o probléme).

martinaju
21. máj 2021

Tiež by som riešila Grochala aj keby si mam zaplatit hodinu kimo ordinačných hodín. Podľa mňa väčšieho doborníka na Slovensku nenájdeš a určite ti spraví sono aj v 24tt treba pobedať sestričke o problému a niekam ťa určite bude vedieť dať. A samozrejme hneď by som išla na trisomy.

lorin29
21. máj 2021

Tiež odporúčam kontaktovať MUDr. Grochala..pri takýchto problémoch je ochotný dat skorší termin

weronika171717
21. máj 2021

Ja by som tiež išla ku Grochalovi.... On je TOP DOKTOR NA SLOVENSKU, naozaj. Neváhaj a volaj. Ako zaplatíš si možno 80 až 100 eur, neviem presne koľko berie teraz ale stojí to za to. Držím palce ❤️

bashawelle
21. máj 2021

Tiež by som riešila ešte jedno vyšetrenie utz u odborníka. Samotné tie nálezy nemusia byť problém. Plus pokiaľ viem, deti s DS sú skôr menšie než priemer, nie väčšie. Čo sa týka genetiky, som skôr za tie neinvazívne metody, aj keď si ich treba priplatiť.

martinaju
21. máj 2021

@weronika171717 80 eur berie normalne za termin cez vikend alebo mimo ordinačných hodin plus 30 eur. Fotka 5 eur, sprievodna osoba 5 eur. Ale super lekár a ma naozaj veľmi dobry pristup. Určite tam zavolaj

netti87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
21. máj 2021

@netti87 co je prosim umely potrat? myslis UPT? to je mozne v takom vysokom stadiu tehotenstva?

denden77
21. máj 2021

@matkahelka do 24tt z dovodu genetickych vad.. tiez to mam za sebou..

autor
21. máj 2021

@denden77 a to preto, že ti potvrdili DS?

netti87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
1mina
21. máj 2021

Ja by som to.riesila asi takto - bola som v tehu rozhodnuta ze keby vysiel.napr Downow syndrom take dietatko si necham takze by som neriesila krvne testy, ani amnio, maximalne sono aj to v podstate len preto aby som vedela sa teda nachystat nato aj rodinu... takze zalezi aj od vasho rozhodnotia co v pripade ze sa to potrvdi a podla toho by som volila vysetrenia ci radsej amnio naistotu alebo...

any_soj
21. máj 2021

Priznám sa, že mi je strašne smutno z tejto diskusie. Za každým jedným príspevkom, ktorý ti radi rýchlo sa ponáhľať s vyšetreniami (aby si to stihla do 24.tt), vidím tváre mojich priateľov s Downovým syndrómom. Sú oveľa horšie veci, jednou z nich je podľa mňa autizmus, ktorý rodinu oveľa viac obmedzí a najmä ovplyvňuje negatívne to hlavné, o čo vo vzťahu s dieťaťom ide - schopnosť nadväzovať vzťah... Rozumiem, že tieto rady sú najmä obavou z nepoznaného. Že ženy, ktoré ich píšu, sú/boli vystrašené (utrzkovymi informáciami, názorom doktora či okolia, ktoré ale tiez reálnu skúsenosť vztahu nemá). Veľmi ti odporúčam stihnúť ešte skúsenosť aspoň rýchleho vzťahu. Hoci na cestu do hĺbky vzťahu, ak zvažuješ potrat, už žiaľ veľa času nie je. Odporúčam ti obrátiť sa na Spoločnosť Downovho syndrómu. Akurát minule zdieľali text mamičky, ktorá píše okrem iného: "ak ste práve zistili, že sa vám narodí dieťa s Downovým syndrómom, vzdelávajte sa, čítajte skutočné príbehy, nečítajte všeobecné informácie."
Tiež odporúčam kvalitné sono vyšetrenie, a to nielen preto, aby si stihla potrat, ale aj keď sa preň nerozhodneš, aby ste sa vedeli psychicky pripraviť.
Ja som práve 33.tt. Genetiku sme nedávali robiť, len kvalitné sono (teraz, aj pred rokom, keď nám v 38.tt zomrela podľa pitvy zdravá dcéra).
Prajem ti veľa pokoja a informácií pri rozhodovaní.
https://m.facebook.com/downovsyndrom.sk/photos/...

aneta129
22. máj 2021

Nebola si náhodou v KE v myslave? Také veci tara tam lekár a straší ženy a robí tie odbery... Kvôli biznisu aby zarobil, skús si zavolať inde a chod ešte na jeden ultrazvuk

martinaju
22. máj 2021

@any_soj ono ti môže byt smutnu, ženy jej len radia na to čo sa pýtala. Každá jedna jej v prvom rade odporúčala sono pripdne trisomy cim by babätku nijak neublížila či zdravemu alebo chorému. Tiež by som nesedela so založenými rukami a snažila by som sa zistiť či lekár len nepreháňal ten stres čo prežíva nerobí dobre ani jej ani bábätku pritom mu absolutne nič nemusí byť.

any_soj
22. máj 2021

@martinaju konkrétne sa pýtala, či to niekto mal tiež tak a dieťa je zdravé. Čiže ani tie odpovede, rovnako ako ani moja, nie sú priamo radami na to, čo sa pýtala. Každý v nich vyjadruje svoje nastavenie.

martinaju
22. máj 2021

@any_soj to že ju niekto posiela na vyšetrenie neznamena že jej niekto radi ako by mala postupovať a ani to ako by postupovala daná žena, ak by bola v takej situacii. Jednoducho sa jej poradilo aby skusila lepšieho doktora, ktory ma lepšie sono. A urcčite treba riešiť takéto veci s viacerými lekármi a nie vypočuť si názor jedného. Čo sa týka trisomy testov, určite lepšie ako amnio. A ani keď niekto podstúpi tie testy neznamená, že je žena alebo pár rozhodnutý čo by spravili ak. Každá jedna len dúfa, že dopadnu najlepšie ako môžu a žiadne čo ak si nechce pripustiť. Také veci ako potrat, žena rieši až keď je postavená pred hotovú vec, kde je na 100% iste že to tak bude. Každá jedna dúfa aj keď jej niekto niečo povie ako tento lekár autorke, že bábätko bude predsa len zdravé.
Inak otázla na autorku čo povedal lekár na nosovú kostičku?

autor
22. máj 2021

@martinaju to som skúmala aj ja ale o tej nosovej kostičke žiadne vyjadrenie

janka273
22. máj 2021

Pozri či nemáš napísané v knižke , prítomnosť nos.kosticky.

autor
22. máj 2021

On mi to rozprával takým štýlom, že podľa perfektných výsledkov z krvi je nízka pravdepodobnosť, že bude mať DS, že to črievko a tie obličky sú napravitelne...,že jedna obličkách je iba o zanedbateľný milimeter väčšia, ale že on vraví ako zdravotník zdravotníkovi, že on by tých 450 eur určite na to našiel niekde, aby si urobil tie krvné testy
Sestrička sa pýtala, či má tie veci tam zapísať do papierov čo nameral vôbec a on, že určite a že aj foto zo sona priložiť určite
A hej ja som sa nepýtala, čo by ste robili, keby vám také niečo povedal lekár, ale či nejakej mamičke sa narodilo zdravé dieťa aj napriek takým diagnozam ako určil mne....

martinaju
22. máj 2021

Lenže prvé čo mal pozerať je nosová kostička inak mi to príde ako zbytočné strašenie. Tiež ma malinky obličku o malinko väčšiu a prve čo grochal povedal, že to je všetko v norme a nemusim sa vôbec ničoho báť, že on je spokojný s tým čo vidí. Môj lekár keď pozeral bábätko tiež nič nehovoril, len že je spokojný s tým čo vidí. Ono je rozdieľ keď je niečo nad hranicou a keď je niečo v tolerancii. Takže mne to príde tak, že ten lekár vás strašil. Ja som išla dobrovolne v 12tt na trisomy ale len z dôvodu, ž po ivf sa to odporúča.
Určite by som sa nestrachovala, takto predčasne. Treba veriť, že bábätko zdravučké je určite by si DS všimli aj skôr ako v 20tt a keby sa im niečo nezdá riešia to skôr. Pre svoj pokoj zavolaj Grochalovi a nech to posúdi on iné by som zatiaľ ani neriešila asi ani trisomy, ak by Grochal povedal že je ok tak by som mu verila.

martinaju
22. máj 2021

Určite pozri v knižke nosovú kostičku ale keby ju nevidel určite by to spomenul. Mne už v 12tt povedal aj meral moj lekar nosovú kostičku čiže za ten čas by sa o tom určite zmienil ak by nebola.

visna6
22. máj 2021

Ahoj 🙂 ja som mala na utz v 12.tyzdni neprítomný nosovú kosť...verdikt..zvýšené riziko ale nemusí to nič byť...okej....
V 20.tt na utz bodová kosť mali ja pod 1%normy...diera na srdci-subaortalny defekt komoroveho septa, plus problém s chlopnou..regurgitacia 2.stupna...
Riziko na downa 1<5
Z musíme me sa dohodli že na krvné odbery Nitry ani amnio nejdem .nakoľko by som aj tak bábätko nevedela dať preč..predsa len Down nie je nezlučiteľný so životom ...ale samozrejme som bola do konca v strese a bála som sa ako to celé bude, ako ju príjem keď sa to potvrdí. Ale bola naša od začiatku ...
Keď sa narodila ja prvé čo bolo som sa pýtala či má nos
Výsledok je úplne zdravá dcéra s nositeľom až priveľkým :D a so srdcom nemá absolútne nič.
Takže ver vášmu bábätku a ak si ochotná ho prijať ak by sa ajt En Down potvrdil..t.ak žiadne testy nerieš 🙂
Ako ti už písali...tie kľučky sú veľmi malú náznak problému a nemusí to vôbec nič znamenať keď máš všetko ostatné v poriadku 🙂
Držím prsty každopádne ale určite to dopadne dobre

visna6
22. máj 2021

@any_soj úplne súhlasím s tvojim príspevkom 👍

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre