Dieťatko v 36. týždni má hlavičku o 2 týždne menšiu. Je to vada?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý večer,

som v 35tt+6 a dnes mi lekárka na poradni povedala, že dieťatko má hlavičku o 2 týždne menšiu veľkosťou ma 30,5 cm.

Je to nejaká vada?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa dieťatko vyvíjalo do 30. týždňa viac menej symetricky, bez zjavnej patológie, tak nie je sa čoho obávať.

Úlohu teraz zohráva predovšetkým genetika - tvar a veľkosť hlavičky akú máte vy a Váš partner.

Tiež treba počítať aj s určitou chybou merania pri ultrazvuku, Vašou echogenitou, polohou dieťatka. A okrem HC - priemeru hlavičky sa meria tiež BPD - tzv. biparietálny priemer.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník