Existuje možnosť otehotnieť s dlhými a nepravidelnými cyklami po ukončení dojčenia?

Zodpovedané
28. jún 2021

Dobrý deň,

vlani v januári som porodila prvé dieťa. Dojčiť som prestala pred 3 mesiacmi. Menštruácia mi zatiaľ dorazila len dvakrát, a to prvýkrát v januári a potom až koncom februára. Od tej doby nič, tehotná nie som.

Je to normálne, že sa cyklus takto dlho urovnáva po ukončení dojčenia?

Radi by sme mali druhé dieťa, ale neviem, či to pôjde s takto nepravidelnými a dlhými cyklami.

Ďakujem

Dobrý deň,

prvej menštruácii po ukončení kojenia obvykle nepredchádza ovulácia. Priemerná doba nutná k otehotneniu po prvej menštruácii po pôrode je u dojčiacich žien 2 - 4 mesiace. Je to však veľmi individuálne.

Príčinou je zvýšená hladina prolaktínu v prvých mesiacoch po ukončení kojenia, ktorý sa postupne dostáva do hodnôt normy. Jedná sa o hormón, ktorý zodpovedá za tvorbu materského mlieka. Hladinu prolaktínu tiež zvyšuje stres, hladovanie, prehriatie organizmu /sauna/, ale napríklad prirodzene aj spánok, stimulácia bradaviek či pohlavný styk.
Prolaktín prispieva k priamemu potláčaniu ovulácie a spôsobuje poruchy menštruačného cyklu.

Dajte tomu teda ešte čas. V prípade pretrvávania porúch menštruačného cyklu po dobu viac ako 6 mesiacov vyhľadajte svojho ambulantného gynekológa. Ten zrealizuje potrebné vyšetrenia a podľa nutnosti nasadí event. terapiu na úpravu cyklu.

Držím palce.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník