Hrozí potrat aj počas užívania Utrogestanu?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom možného nebezpečenstva potratu.

Dá sa potratiť v 1. trimestri aj počas užívania Utrogestanu?

Mám na mysli spontánny a aj zaĺmknutý potrat.

Ďakujem

Dobrý deň,

dá sa.

Utrogestan je len podpornou liečbou, ktorá pomáha v prípade nedostatočnej práci žltého telieska, ktoré neprodukuje dostatok progesterónu, pokým sa vyvíja placenta. Následne už produkciu progesterónu preberá naplno placenta od cca 12. týždňa tehotenstva.

Potrat je obvykle spôsobený nesprávnym vývojom niektorého z orgánov. V tom prípade sa vývoj zastaví a príroda si to zariadi po svojom. Za predpokladu, že je matka zdravá a aj partner.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník