Hrozí predčasný pôrod pri skrátenom krčku?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

som v 28. týždni a 5 dní. Dnes som bola u lekára a povedal mi, že mám krčok 30 mm, že mám mať kľudový režim, magnézium a progesterón tbl večer nalačno.

Mám sa strachovať a mať paniku, keď doteraz bolo všetko ok? Alebo byť kľudná?

Za dva týždne mám svadbu a mám strach, že či neporodím, keď budem celý deň sedieť a bábätko mi bude tlačiť na krčok počas celého dňa.

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno ide o hroziaci predčasný pôrod. S daným nálezom sa ale dá krásne vydržať do termínu pôrodu, za predpokladu dodržania kľudového režimu a doporučenej liečby.

Tá svadba je dosť problém. Áno, dá sa šetriť, posedieť, ale ani dlhodobé sedenie do noci/rána nie je dobré. Nehovoriac o celodenných prípravách. Mali by ste ležať s vyloženou panvou ideálne. Dohodnite sa s Vaším gynekológom, aby Vás ešte deň pred svadbou vyšetril. Ak bude nález nezmenený, tak je už len na Vás ako sa zariadite a či to risknete. Ak by bol horší, určite by som ju odložila.

Iba by som ešte poznamenala, že progesterón by sa mal vkladať večer do pošvy aby mal dostatočný lokálny efekt a nie užíval perorálne. Overte si to ešte u svojho gynekológa.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny