Je bezpečná dlhá cesta autom v 8. týždni rizikového tehotenstva?

Zodpovedané
20. okt 2021

Dobrý deň,

som v 6. týždni tehotenstva a minulý týždeň som krvácala. Odvtedy mám len hnedé špinenie. Na dnešnej kontrole (som 6tt+2) bolo vidno embryo aj s akciou srdiečka. Moja doktorka mi kvôli špineniu a kvôli hematómu odporučila kľudový režim.

Ja mám však naplánovanú cestu na Slovensko (cca 13 hodinová cesta autom). Šoférovať bude manžel. V čase cesty by som mala byť v 7tt+5 (a 8tt+5 cesta späť). Moja doktorka mi v žiadnom prípade dlhú cestu autom neodporúčala.

Vo viacerých článkoch som našla, že nie je dokázané, že by kľudový režim ovplyvnil výsledok tehotenstva v prvom trimestri.

Aký je Váš názor?

Mám zrušiť cestu na Slovensko a dodržiavať kľudový režim?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj ja som názoru, že by bolo vhodnejšie dodržať kľudový režim. Možno ním ďalší priebeh tehotenstva neovplyvníte a čo sa má stať stane sa aj tak, ale aspoň si budete môcť povedať, že ste preto urobili maximum.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník