Je možné diagnostikovať endometriózu pomocou ultrazvuku?

Zodpovedané
23. dec 2021

Dobrý deň,

už viac ako 1,5 roka trpím bolesťami v oblasti ľavého podbruška, možno vaječníka. Podstúpila som už všetky vyšetrenia okrem kolonoskopie. Tam ma vzhľadom na mojich 24 rokov a všetky ostatné negatívne výsledky neposlali.

Na chirurgii mi povedali, že je to možno endometrióza. Môj gynekológ povedal, že podľa neho to endometrióza nie je. Že príčinu mám hľadať inde a laparoskopiu mi neodporúča. Podľa neho je zbytočná.

Momentálne beriem antikoncepciu, ale ani tá bolesti nespôsobuje. Skúšala som ju aj zmeniťa nepomohlo. Keď som ju nebrala, tak som mala menštruáciu 7 - 8 dní. Bývala silná a bolestivá. Cyklus bol viacmenej pravidelný 30 - 35 dní.

Aký je Váš názor?

Je možné diagnostikovať endometriózu pomocou ultrazvuku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pomocou ultrazvuku je možné vyjadriť podozrenie na endometriózu. A to napríklad vtedy, keď vidíme cystu na vaječníku - endometrióm. Má veľmi typický vzhľad.
Definitívnu diagnózu však potvrdzujeme laparoskopicky s následnou histologizáciou vzorky.

Nemusíte mať hneď endometriózu. Môže ísť aj o zrasty v danej oblasti.

Indikovať laparoskopiu Vám musí Váš ambulantný gynekológ.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník