Je možné upraviť dĺžku cyklu inak ako antikoncepciou?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti úpravy dĺžky menštruačného cyklu inak ako antikoncepciou.
Mám 36 rokov a od začiatku mám veľmi krátky cyklus 21 - 24 dní. Po pôrode sa to upravilo na 27 - 30 dní, avšak s odstupom času sa vrátil cyklus späť na kratší čas.

Ideálne by pre mňa bolo aspoň tých 27 - 28 dní.

Od čoho celkovo závisí dĺžka cyklu?

Môže takýto krátky cyklus znamenať nejaký problém?

Moja gynekologička o tomto vie a odporučila mi antikoncepciu. Tú však nechcem brať.

Je možné upraviť dĺžku cyklu inak ako antikoncepciou?

Ďakujem

Dobrý deň,

hormonálnu príčinu je nutné riešiť hormónmi. Inak cyklus neupravíte. Okrem antikoncepcie si môžete predĺžiť cyklus užívaním progesterónu v druhej polovici cyklu.

Avšak každá žena má danú prirodzene inú dĺžku cyklu, u Vás je to práve 21 - 24 dní. Nemyslím si, že ide o problém. Pokiaľ plánujete ešte jedno dieťatko, tak to dlho neodkladajte aj vzhľadom na Váš vek.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník