Kratší cyklus a snažilkovanie

kachita
17. júl 2016

Dievcata, s mm sa snazime uz nejaky ten cas o babo, ale akosi bocian nechodi. Bola som na prvom predbeznom vysetreni, vsetko ok. Dr mi naznacila, ze niekedy moze byt problem kratky cyklus, u mna 24-25 dni a odporucila mi brat Duphaston, aby som mala 28. Velmi hormony nechcem, pokial tam nie je nejaky problem. Mate skusenosti s tym, ze zena nemoze otehotniet kvoli kratsiemu cyklu?

margarita
17. júl 2016

hej, pozri tu >
Luteálna insuficiencia - nedostatočnosť žltého telieska

Definícia: za luteálnu insuficienciu považujeme taký cyklus, v ktorom je luteálna fáza kratšia ako 10 dní, alebo v ktorej je znížená hladina progesterónu. Porucha musí byť preukázaná opakovane.

Jedná sa v podstate o skrátenie druhej fázy menštruačného cyklu. Príčinou môže byť narušená tzv. folikulogenéza - tj. zrenie folikulov a tým pádom vznik chybného žltého telieska, ktoré produkuje nedostatok progesterónu nutného na vytvorenie a udržanie kvalitnej sliznice maternice, bez ktorej nie je možné uhniezdenie oplodneného vajíčka. Klinicky sa luteálna insuficiencia väčšinou prejaví predmenštruačným "špinením" alebo skrátením menštruačného cyklu. Pokiaľ je luteálna insuficiencia chronická, môže byť príčinou neplodnosti alebo opakovaného potrácania v ranom štádiu tehotenstva. "Fyziologicky" sa môže objaviť v prvom cykle po ukončení kombinovanej hormonálnej antikoncepcie alebo v prvom cykle po potrate. Luteálnu fázu cyklu možno predĺžiť podávaním hormónov - progesterónu.
http://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravi...

a aj toto by Ti mohlo pomoct
https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy/ako-predlzit-kratku-lutealnu-fazu-okrem-duphastonu/

ja som Duphaston brala, kvoli opakovanym potratom, a nijako zvlast mi neublizil 😉 tak ak doktor odporuca, ja by som to riskla, lebo ak je progesteronu fakt dokazatelne malo, caje ani vitaminy ho nenahradia.

drzim palce, nech sa to podari.

lienkaviva
17. júl 2016

Ja som mala 25 dňový a otehotnela som ako sa hovorí na prvý šup tak neviem. Možno je aj nejaký iný dôvod prečo sa nedarí. Ale to by mal zistiť lekár v čom je problém. Držím palce

kachita
autor
17. júl 2016

Ide mi o to, ze ci brat ten liek hned na slepo alebo si dat urobit najprv poriadne testy.

lienkaviva
17. júl 2016

@kachita Duphaston som brala aj ja počas tehu a pokiaľ viem tak sa berie aj pred ak ma žena problém otehotnieť. Ja by som sa možno dr.spýtala či sa ešte urobiť nejaké vyšetrenia alebo testy. Ale asi ti ho nasadil práve kvôli tomu aby ti pomohol otehotnieť. Skús sa ho spýtať čo ti povie

pribinak
18. júl 2016

@kachita poznam viacero mamiciek, ktore mali kratší cyklus a normalne otehotneli
Ved nech ti urobi viac vyšetrení a pozom nech ti dava lieky

zuzanaete
18. júl 2016

@kachita A aku dlhu mas lutealnu fazu? Samotny kratsi cyklus nemusi byt problem, ak je lutealna faza dostatocne dlha (11-16 dni). Ak je kratsia, tak moze aj dochadzat k oplodneniu, ale vajicko sa nestiha uhniezdit a prichada menzes.

sorciera24
18. júl 2016

@kachita ja mam cely zivot kratsi cyklus ako ty...24-26 dni, a otehotnela som 2krat planovane a bez vacsich problemov......to nie je o dlzke cyklu....dolezite je, ze je pravidelny, ze mas ovulaciu...treba odsledovat kedy...pri takychto cykloch by mala byt nie na 14ty den, ako rpi 28 dnovom,a el skor, okolo 10-12. dna cyklu, aby bola potom dostatocne dlha luetalana faza, ekdy ma cas vajicko na uhniezdnenie...takze najprv by som si odsledovala toto, kym sa pustis do nejakych hormonov, kt. mozno asi ani netreba....

katinka4
18. júl 2016

@kachita rozhodne najskor trvaj na testoch ako je odsledovanie ci dozrieva folikul v prvej faze cyklu v tvojom pripade od 7. dna cyklu treba urobit folikulometriu . ja som mala dlhe cykly a tiez ma doktorka nahovorila Duphastonom skratit cyklus na 28 dni , ale snazilkovaniu to vobec nepomohlo - prave naopak oddialilo ho o 3 roky kym sa mi cyklus nevratil na povodne dlhe ovulacne cykly . Nieje totizto podstatne ci ma cyklus 24, 28 alebo 50 dní ale to či prebieha ovulacia . Dobrou pomockou su ovulacne testy .

bibaryba
18. júl 2016

Ja mám tiež kratší cyklus a otehotnela som v pohode ale až na 16 deň takže určite odsledovať ovulaciu testy až potom na hormony

kachita
autor
19. júl 2016

Dakujem dievcata. Menstruaciu mam pravidelnu a sudiac podla zaznamov (bolestivy vajecnik) mam ovulaciu asi 8.-9. den.

katinka4
20. júl 2016

@kachita kup si ovulacne testy a kazdy den v popoludnajsich hodinach priblizne v rovnakom case si urob jeden test . pred testovaním nepi ziadne tekutiny 2 hodiny . Test je pozitívny keď je testovacia čiarka rovnako silná alebo silnejšia ako kontrolná. Ovulacia Nastáva 24- 48 hodín po pozitívnom teste. Začni preto testovať v 5. DC

pietrula
28. feb 2023

@kachita ako si nakoniec dopadla?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre