Je možné, že mám anovulačný cyklus a moja bazálna teplota sa podľa toho nespráva?

Zodpovedané
18. nov 2021

Dobrý deň,

5 mesiacov sa snažíme otehotnieť. Pri poslednej prehliadke doktor zistil, že mám anovulačný cyklus a predpísal mi tabletky Clostilbegyt od 5 dňa cyklus 2x denne.

Je možné, že mám anovulačný cyklus a moja bazálna teplota sa podľa toho nespráva?

Predovulačné teploty boli do 36,5. a cca od 13. dňa cyklu mám teploty 36,9 - 37,2.

Mohol sa lekár pomýliť?

Je v poriadku, že mi lekár po 5 mesiacoch a prvom zistení anovulácie hneď nasadil takýto liek?

A tiež ma prekvapilo to dávkovanie. Čítala som, že sa začína 1x1 tabletka denne.

Je možné tento liek brať len 1 cyklus a potom si dať na mesiac pauzu a potom znova nasadiť?

Totiž najbližší cyklus sa snažiť síce budeme, ale ten nasledujúci na to zrejme nebudeme mať priestor.

Ďakujem

Dobrý deň,

bazálna teplota je iba orientačným ukazovateľom, nie spoľahlivým.

Čo sa týka manažmentu neplodnosti, tak je vždy na dohode lekára s pacientkou ako si želá postupovať. Vo väčšine prípadov sa čaká po dobu jedného roka - pri zdravom, mladom páre (žena pod 35 rokov). Doporučené je mať pohlavný styk 2-3x týždenne počas celého cyklu a nie iba v období očakávanej ovulácie.

Pokiaľ si však pacientka želá aktívne k plánovaniu tehotenstva pristupovať a je ešte k tomu dokázaná objektívna príčina neplodnosti, tak je na mieste riešiť stav aj skôr.

Áno, v úvode pri prvom cykle užívania (prvé 3 mesiace) býva obvyklá dávka Clostilbegytu 1x denne od 5. dňa MC po dobu 5 dní.
Riaďte sa však doporučeniami Vášho lekára, ktorý najlepšie pozná Váš zdravotný stav.

Následne je možné v ďalšom cykle dávku zvýšiť, podľa reakcie vaječníkov.
Doporučuje sa preto ultrazvuková kontrola vaječníkov v každom cykle užívania v okolí 10. - 14. dňa MC (podľa cyklu pacientky).

Môžete budúci mesiac tabletky vynechať. Niektorí lekári dokonca doporučujú užívanie každý druhý mesiac pre reziduálnu aktivitu lieku v ďalšom cykle.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník