Je placenta praevia partialis nebezpečná?

Zodpovedané
3. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o tejto diagnóze. Som po 2 potratoch a na poslednej poradni mi bola zistená placenta praevia partialis. V správe mám poznačené, že placenta prekrýva spodnú časť 31 mm.

Momentálne som 22. týždni + 2 dni a problémy žiadne nepociťujem. Doktorka povedala, že sa to vie ešte spraviť do 30. týždňa a vraj sa nemám obávať.

Dnes som si o tom prečítala viac a som dosť vyplašená. Predsa len ide o naše vytúžené bábätko.

Mám dodržiavať kľudový režim a len ležať?

Alebo môžem normálne fungovať?

Samozrejme s kľudom. Chceli by sme ísť do Tatier na dovolenku - iba prechádzky, žiadne túry.

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa. Postupujúcim tehotenstvom sa pri raste maternice placenta vytiahne vyššie. Definitívne sa poloha určí v 32. týždni tehotenstva.

Z dôvodu nižšie nasadajúcej placenty nemusíte iba ležať.

Prajem peknú dovolenku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník