Placenta praevia partialis

radkanika
30. apr 2013

Ahoj buduce mamicky. Dnes mi je do placu. Som v 23+2 tt a bolo mi diagnostikovane Placenta praevia partialis :( nizko polozena placenta, 3 cm od vchodu (myslim)..nieco som si citala na nete, ale chcem sa opytat, ci nema niektora podobnu skusenost. Nekrvacala som zatial, klop klop, bol mi nariadeny kludovy rezim, no mam paniku z toho, ze k nejakemu krvacaniu vobec dojde...a strach mam velky, kedze mi https://www.modrykonik.sk/forum/choroby-a-komplikacie/placenta-praevia-partialis/ povedala, ze ak by sa mi placenta odlupila, dojde k potratu. Je to hrozny pocit, ked nas malicky chlapcek uz veselo kopka a co sa jeho tyka, je uplne v poriadku...okrem toho mam 4 r.dcerku, dost tazke byt v klude a setrit sa.

hradnapani
30. apr 2013

@radkanika hm, super empaticka lekarka. Ale neboj nic, nerob paniku, nie si jedina s touto diagnozou. Ide naozaj len o to, aby si sa velmi nenamahala, aby sa placenta nepohla. Ale to neznamena, ze sa nemas ani pohnut, len nemas robit narocnejsie veci, upratovanie a tak. Sesternica to tiez takto mala, u nej bolo aj podozrenie, ci sa to aj nezacalo odlupovat., ale pekne vydrzala do 38 tt a potom musela cisarskym porodit, prirodzene to nejde.
Hlavne sa ukludni!! zhlboka dychaj, daj si b-vitamin, alebo nejake neskodne homeopatika (sedatif), pekne pohladkaj maleho, povedz mu, ze vydrzite a bude dobre.

janinah
30. apr 2013

mala som to pri dvoch z troch teh. deti sú v poriadku,ALE čo najviac som ležala resp. sedela tak v polosede-poloľahu,nič ťažké som nerobila,4r dieťa nedvíhaj, a sexovať sa tiež nemá,pomaličky sa placenta vysúvala dobrým smerom...a tiež nechodiť veľa po schodoch

soldi
30. apr 2013

@radkanika setri sa a mysli na to, ze kazdym dnom sa placenta posuva vyssie a vyssie 🙂 odlupenie placenty nastava vynimocne, nicoho sa neboj 🙂

limetka713
30. apr 2013

@radkanika čo sa týka diagnózy, tu ti neviem poradiť, ..inak, pokiaľ sa dá, zapoj do starostlivosti o dcérku aj ostatných členov rodiny, manžela,babky, dedkov, kamošky..nech ti ju raz za čas vyzdvihnú zo škôlky, nech si ju starkí vezmú k sebe na noc ( ak to malá zvládne ), ale nenúť ju, lebo ak bude robiť scény, budeš nervózna a to bude ešte horšie akoby si ju mala pri sebe, taktiež pokiaľ máš ťažké srdce na svokrovcov 😀 tak berem späť návrh, že malá pôjde k nim - zas by to len boli pre teba stresy..jednoducho, ty vieš aké sú v tvojej rodine vzťahy, ty vieš aká je malá a musíš myslieť na to, že pokoj a klud bez stresov je najdôležitejší pre teba..držím palce !!

radkanika
autor
30. apr 2013

Dakujem krasne za prispevky...cely den som z toho nejako mimo, ale ukludnuje ma pocit, ze nie som jedina a ze vo vacsine pripadov sa to zlepsilo. Akurat to, ze my byvae vo velkom rodinnom dome a kedze ma aj poschodie, schodom sa nevyhnem denno denne x krat, ani keby som neviem ako chcela...co sa tyka malickej, tak manzel je skvely, pomaha, len akurat ked je v praci,je na mne niest malu do skolky...no hadam sa to zlepsi a bude fajn...budem sa snazit co najviac oddychovat, mimochodom sedenie nevadi nie?teda ze nemusim len lezat? lebo som niekde citala, ze sed je najhorsi, lebo vtedy tlacim brusko...tak uz neviem. Pytala som sa lekarky, ci chodenie nevadi, ze nie, pokial nerobim siahodlhe prechadzky...

akova
30. apr 2013

@radkanika ahoj ja som mala tiež nízko placentu tiež tak 2 cm od branky... ja som mala k tomu ešte aj skrátený krčok od 22tt takže som ležala v nemocnici, lebo hrozil predčasný pôrod, keď už ma chceli z nemocnice prepustiť, tak zistili, že ešte aj placenta je nízko, tak si ma tam ešte nechali... ona sa zvykne ako rastie bruško do toho 33tt vytiahnuť, mne sa nevytiahla 😒 . Ja som teda mala prísny kludový režim, cely den som len ležala, ale to skôr kôli tomu skrátenemu krčku. Doktor ked ma prepušťali z nemocnice, ma upozornil, keby som začala krvacať tak mam hned dobehnut naspäť do nemocnice. Porodila som tyžden pred termínom cisarskym, kôli placente. Takže hlavne nedvíhať nič tažké, nesexovať a šetriť sa. Sedenie sa neodporúča pri skrátenom krčku, lebo tlačí babätko na krčok, pri placente neviem...

janinah
30. apr 2013

@radkanika mňa lekár upozornil,že mám viac ležať ako sedieť napr. telku som sa naučila pozerať poležiačky,došla návšteva /nik cudzí/ a ja poležiačky a oni v kresle,dá sa zvyknúť 😉

papayaaaa
29. máj 2013

aj ja som mala presne ten istý problém a placenta sa pekne dvihla tak, ako rástlo bábo, teraz je to už všetko ok.

radkanika
autor
4. jún 2013

@papayaaaa ahoj, po dlhsej dobe pisem...som teraz v 29.tt, na poslednej kontrole mi lekar povedal, ze uz mam placenta praevia marginalis, asi sa kusok vytiahla, ale tak neviem, ci to staci...snad sa este kuuuusok vydvihne, i ked pohlad lekara na moju otatku, ci sa to este moze zlepsit mi napovedal, ze mam byt radsej ticho a nedufat...vraj skor radikalna zmena nenastane, hm...a k tomu makky krcok, na spicku prsta pootvorena. Predvcerom som mala (myslim) prvy krat poslickov, po cely den a vecer mierne pobolievanie podbruska a krizov, ale rano to preslo, tak od vcera sa sledujem ako taka...tak rada by som poctivo lezala, keby sa dalo...

hanulka24
18. júl 2013

Ahojte zienky. Tiez potrebujem Vas nazor a rady....Som 23tt+2, mam presne tuto diagnozu (uz od 18.tt) a nezdvihla sa. Som na rizikovom tehu, lebo robim opatrovatelku v Rakusku, tak som samozrejme od 20.tt doma. Mne vsak lekar nic konkretne nepovedal (je to skutocne super skvely lekar, ale niekedy mam pocit, ze ma ine nazory ako ostatni, zvacsa mozno preto, ze nechce pacientky zbytocne vystrasit). Dokonca i sex mi povedal, ze uplne v pohode - samozrejme ziadne divoke kreacie. Tak neviem teraz co robit. Snazim sa setrit samozrejme, ale co prosim kocky konkrente nemozem robit?! Citam tu, ze nezdvihat nic tazke, zbytocne vela nechodit....este nejake nazory ci rady? za kazdu budem velmi vdacna. dakujem

radkanika
autor
18. júl 2013

@hanulka24 ahoj,keď som tuto tému zakladala, bola som v slzach a strachu..a teraz uz koncim 35tt 🙂 mna veru lekárka vždy strasila, nič ťažké nedvihat, nechodit a uz vôbec nie po schodoch, ležať atd. Úprimne, rada by som, ale musela som každé ráno nosiť dcérku do škôlky z kopca a s5 do kopca, kedže nám ide bus raz za hodinu. Variť som musela, aby som nehladovala, nákupy som vždy absolvovala s manželom, doma som bežne upratovala (nie do ziariveho luxu,ale co trebalo), každý deň poobede nejaký program kvoli dcerke, kedy sme sa nedostali domov skôr než o siedmej, plny chodenia atd...v 30tt návšteva zo zahraničia na týždeň s ďalším dieťaťom, co sa trebalo starať, variť, ísť s nimi kade tade...v 33 tt zas predĺžený víkend v jednom hotelovom komplexe, cesta autom cca 2 hodky po cestách horsich než v nejakej osade, keď sme tam došli, hotel na kopci v strede lesa 🙂 no des...a zatiaľ som OK. Je pravda, ze môj kľud si lekárka predstavovala asi inak, no kvôli dcerke, ktorá ma uz aj tak take nijaké prázdniny kvôli môjmu tehu, som sa snažila nejako jej to vynahradzat aspoň takto. Moja rada je, rob na co sa cítis, keď budes unavena, nebudeš vladat, stopni sa a lahni na chvíľu, oddychni. Ja napriek tomu co všetko som robila, vždy som si v dni našla hodinku dve na oddych, ľahla si a nič neriesila. Ale sex fakt vynechaj, to som neriskovala, nakoľko je to zásah do vnútra.

hanulka24
23. júl 2013

Dakujem radkanika za radu🙂 snazim sa oddychovat, ale tiez som na tom s oddychom tak nejak, ako ty....neda sa zial vzdy. Budem si davat pozor. Aj vy sa drzte, uz to mas za chvilku🙂))

mikema
2. nov 2016

Otváram túto tému znovu. Som v 29.tt a placentu praevia partialis. Myslíte že sa to ešte kúsok posunie? Mam už 4. Krát krvacanie, tak ležím v nemocnici i ked to krvacanie bolo tri krát slabé a krátke. Iba raz som krvácala masívne, ale tiež to rýchlo prešlo. inak je všetko OK, krcok zavretý, kontrakcie nemám.

dzonka22
28. dec 2016

@mikema ahoj.
Ako si natom?
Mne ju zistili vcera, som 14+3.
Krvacala som na stedry vecer 2x a potom uz iba spinenie

mikema
28. dec 2016

@dzonka22 ahoj vtedy keď som písala som si polezala tri týždne s krátkou pauzou v nemocnici. Placenta ostala na krčku, no dostala som lieky čo brzdia kontrakcie a tak som dala ešte 6 týždňov doma. 23.12. zas slabé krvacanie tak ležím v nemocnici ale uz som 36+0 a v utorok mam plánovaný cisársky tak sa už veľmi teším na naše babo. 14+3 to máš ešte kopec času. Šetri sa a ver ze sa to ešte posunie. Mne dávali nádej do 34.tt že sa to posunie no bohužiaľ. No nevadí. Odlezala som si už takmer 10 týždňov dokopy a oplatilo sa ležať.

dzonka22
29. dec 2016

@mikema drzim vam silno palce nech je vsetko v poriadku.
Mne hrozi potrat tak cusim v posteli.

mikema
29. dec 2016

@dzonka22 prečo ti hrozí potrat?? ☹ veľmi silno držím palce

dzonka22
29. dec 2016

@mikema pretoze som iba 14+4....je to velmi skoro a nebezpecne kedze som zacala krvacat

mikema
29. dec 2016

@dzonka22 neboj, čítala som o ženách čo tak skoro krvácali. U mnohých sa to posunulo a len u mala to tak ostalo. Väčšina rodila prirodzene. Riziko potratu nie je väčšie, čo som čítala vedecké štúdie. Ja som krvácala od 22.tt, vraveli ze aspon 30.tt keby som dala a aha, som v 37.tt a inak ja mam PP totalis, čiže komplet na krčku. Čo je najhoršia forma. Aj preto sa nepresunula. Pekne sa šetri, oddychuj a prihováraj sa tvojmu babu a na nič zlé nemyslí. Ja som ležala 10 týždňov a aj tak som bola dobre naladená väčšinou. Snažila som sa veriť môjmu telu a babu a nemyslela som na nic zle i keď to bol občas boj. Teraz musím ešte posledných 5 dní odležať a hotovo a verím že i to ešte dám v klude. I keď som Vianoce strávila v nemocnici. Mne je to jedno. Na prvom mieste je moje bábo. dávaj si na seba pozor, nech ťa rodina a partner rozmaznáva a uvidis. Možno sa ta placenta už do budúcej kontroly posunie a zas budes chodiť. 😉

dzonka22
29. dec 2016

@mikema dakujem velmi pekne.
Ty si to zvladla ukazkovo.
Aj ja verim, ze sa to posunie 👏 a myslim iba na to dobre.
Drzim palce na tie posledne tyzdne a prajem vela zdravicka.😘

mikema
29. dec 2016

@dzonka22 aj ja ti držím palce a neboj, to date. No u mňa to už nie sú týždne ale uz len 5 dní. Musia ho vybrať skôr, to sa potom nečaká do termínu lebo keby som dostala kontrakcie silno by som krvácala. Takze budúci týždeň už budem mamina.

dzonka22
29. dec 2016

@mikema

mikema
29. okt 2017

@dzonka22 ahoj vidim, ze ti to dopadlo dobre. Nam tiež, len este c ten deň ako som ti pisala som mala akutny cisársky pre krvacanie ale na šťastie všetko ok. Uz mame 10 mesiacov.

janinamojka
29. okt 2017

@radkanika tiez som.mala.pri prvom..Ziadna namaha,ziadny sex..placenta postupne vysla vyssie,vsetko bolo ok,prebehol prirodzeny porod..

dzonka22
29. okt 2017

@mikema ano, nakoniec mi vystupila hore. Ale mala som tiež akútny cisarák... 3 týždne pre termínom mi odtiekla plodovka a malý bol dolu zadkov... S prirodzeným som nesúhlasila

mikema
29. okt 2017

@dzonka22 no som rada, ze vsetko dobre dopadlo 👍

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre