Je toto veľký rozdiel v rozmere plodu?

Zodpovedané
29. okt 2022

Dobrý deň,

som 7 tt + 3, gynekológ mi robil vaginálny ultrazvuk, srdiečko bolo pekne vidno, podľa doktora je všetko v poriadku. Plod zmeral a má 8.18 mm. Doma som nad tým začala premýšľať, lebo všade v článkoch sa uvádza, že v tomto čase by mal mať plod od 1,5 - 2,0 cm. To mi príde ako veľmi veľký rozdiel.

Je to skutočne tak?

Alebo je to rozmer plodu aj so žĺtkovým vakom?

Neviem, či je plod veľmi maličký, alebo len nechápem, ako sa tie rozmery uvádzajú.

Ďakujem.

Dobrý deň,

v úvodných týždňoch je na ultrazvukovom vyšetrení podstatné vidieť plod aj s akciou srdiečka. Na presnom rozmere až tak nezáleží, keďže ovulácia nemusí prebehnúť presne na 14. deň MC, ale môže byť posunutá. Najpresnejšie meranie bude v 12gt. tehotenstva. Vtedy je už plod pekne vidieť, je ho možné vyšetriť a povedať akému týždňu tehotenstva presne zodpovedá.

Meria sa rozmer CRL (temeno-kostrčná vzdialenosť) plodu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník