Je v poriadku krvavý výtok po zavedení nehormonálneho telieska?

Zodpovedané
25. nov 2021

Dobrý deň,

pred 2 týždňami som si dala zaviesť nehormonálne teliesko na 3 roky. Po menštruácii som mala pohlavný styk a párkrát po som si všimla trošku krvavý výtok. Nemám bolesti a ani nič. Na kontrolu ma objednal až v januári, teda po 2 mesiacoch od zavedenia.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

po zavedení je vhodné absolvovať kontrolný ultrazvuk po skončení menzesu. A to predovšetkým preto, aby sa zistilo, či sa teliesko náhodou neposunulo nižšie a následne by nemuselo svoju antikoncepčnú schopnosť spĺňať do svojej maximálnej miery. Občas býva príznakom dislokácie aj bolestivý pohlavný styk a následné špinenie po styku.

Pokiaľ je teliesko umiestnené správne, obvykle sa špinenie/slabé krvácanie mimo menzes ustáli po určitej dobe, keď si maternica “zvykne” na teliesko. Niektoré ženy však udávajú špinenie mimo cyklu aj dlhodobo.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník