Je v poriadku mať bábätko s väčšou hlavičkou a váhou, keď je do termínu ešte 6 týždňov?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa uistiť, že veľkosť môjho bábätka je v poriadku.

Som v 33. týždni + 5 dní a lekár pri poslednej poradni nameral:
BPD 93,7 mm (GA 38+1)
AC 334,5 mm (GA 37+1)
HC 334 mm (GA 38+1)
FL 69,3 mm (GA 35+4)
OFD 114,9 mm (GA 39+6)
EFW 3 134 g

Prietoky aj všetky ostatné merania sú ok.

Oproti minulej poradni presne mesiacom sa všetky miery posunuli až o 7 týždňov a hmotnosť narástla takmer raz tak.

Je v poriadku mať bábätko s tak veľkou hlavičkou a váhou, keď je do termínu ešte 6 týždňov?

Prvé dieťatko malo 4 dni po termíne 3 730 g a OH 36 - 37 cm.

Je skorší pôrod než v termíne vďaka veľkosti bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

mesiac dozadu ste boli 29+5. Už tam bolo ale dieťatko väčšie oproti svojmu gestačnému týždňu - odpovedalo cca 32gt.

Veľkosť dieťatka môže byť jednak ovplyvnená genetikou (Vaša a manželova pôrodná hmotnosť a výška), tak aj ochoreniami - napríklad gestačný diabetes mellitus. Hlavička rovnako. Ak je morfologicky v poriadku, jej veľkosť môže byť geneticky daná.

Termín pôrodu sa pre veľkosť dieťatka nemení. To, že je väčšie na svoj gestačný týždeň, neznamená, že je aj zrelé.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník