Je v poriadku ružový výtok na začiatku tehotenstva?

Zodpovedané
5. jan 2022

Dobry deň,

som na začiatku tehotenstva a mám ružový výtok. Hladina hCG hormónu bola 13.12. 3700 a 4.1. 29 000. Boli tam 2 gestačné vaky, ale asi ide o syndróm miznúceho dvojčaťa. Plod zatiaľ nie je vidieť žiaden.

Tyždeň nevedia vyrátať, keďže som otehotnela po pôrode. Mám z toho čudný pocit.

Je to špinenie normálne?

Na pohotovosti povedali, že je to v poriadku a nič mi nie je. Obvodný gynekológ vraví, že to v poriadku nie je.

Ďakujem

Dobrý deň,

špinenie/krvácanie v tehotenstve vždy považujeme za hroziaci potrat. Príčina však môže byť aj v prepájaní ciev medzi vznikajúcou placentou a cievami maternice. Vo Vašom prípade môže byť ružový výtok zapríčinený aj zánikom jedného z plodov.

Je ale potrebné počkať na kontrolné ultrazvukové vyšetrenie. Hodnota hCG Vám krásne stúpla, preto by som to celkom nezatratila. Dvojičky si občas dávajú načas, kým ich dokážeme zmerať. Odstup dvoch týždňov by mal bohato postačovať.

Neviem či máte nasadenú nejakú liečbu, ale ja osobne by som doporučila užívanie Ascorutinu 3x1 a progesterónu (dávkovanie podľa voľby preparátu). Plus nezabúdajte na kľudový režim.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník