Je v poriadku spontánny pôrod, keď mám aneuryzmu mozgu?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

moja otázka sa týka spontánneho pôrodu pri aneuryzme mozgu. Mám zväčšenú cievku v mozgu, nález 1x1 mm. Bolo mi to zistené na MR asi pol roka po prvom spontánnom pôrode v roku 2017. Mávala som bolesti hlavy. Samozrejme sa nevie či som to mala aj pred pôrodom.

Momentálne som v 15. týždni a minulý rok mi na neurochirurgii povedali, že spontánne rodiť môžem. Môj neurológ mi odporúča cisársky rez. Tam ale v celkovej anestéze sa tiež cievky môžu vraj zduriť. Na spinálnu ma nikto nenahovorí. Gynekológ tiež tvrdí, že nález je malý. Posiela ma ešte raz na neurochirurgiu, chce vedieť celé vedenie pôrodu, či má bude niekto kontrolovať a podobne.

Je spontánny pôrod v poriadku?

Neviem či je možné, aby ma hneď po pôrode poslali na kontrolné CT.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri náleze aneuryzmy mozgu sa obvykle indikuje cisársky rez. Samozrejme diagnóza je v réžii neurológa, ktorý sa má k spôsobu vedenia pôrodu, anestéze a následného ďalšieho popôrodnému manažmentu vyjadriť.

Mne neprináleží sa k manažmentu vyjadrovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník