Kedy absolvovať Trisomy test?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

momentálne končím 11. tt. Som po jednom MA, pri ktorom bolo neskôr genetickým testom zistená trizómia 15. Chcela by som preto absolvovať preventívne Trisomy test. Plánovala som tak spraviť na nasledujúcej prehliadke v 12tt (11+6), no moja doktorka povedala, že ona by ho odporúčala robiť až neskôr v 18tt, pretože sa potom stáva, že je v plazme málo fetálnej DNA a test sa musí opakovať znova a znova.

Prosím Vás máte s tým skúsenosti?

Na stránke píšu, že sa to stáva len u cca 5 % prípadov. Ja by som bola ochotná počkať ďalšie 2 týždne, no do 18tt sa mi to zdá už zbytočne dlho.

Mám trvať na skoršom teste?

Vopred veľká vďaka.

Dobrý deň,

ja by som ho absolvovala čím skôr a to z dôvodu, že pokiaľ bude nedajbože nutné graviditu prerušiť, bude to s pribúdajúcim týždňom tehotenstva stále ťažšie. Skutočne sa stáva, že sa v krvi zachytí málo fetálnej DNA, ale zriedkavo. Odber sa následne zopakuje. Nejde o nič zložité, jednoduchý odber krvi z lakťovej jamky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník