Má hormonálna antikoncepcia vplyv na androgénnu alopéciu?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

mám 50 rokov a beriem Dienorette. Kožná lekárka mi určila diagnózu - androgénna alopécia.

Môže mať HAK na to vplyv?

Ak stále beriem HAK, môže začať menopauza?

HAK beriem z dôvodu, že mám na maternici myóm a následne nemám menštruačné bolesti. Vždy viem, že kedy príde menštruácia a krvácanie nie je silné. Moja gynekologička zomrela a aktuálne riešim nového lekára.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ si dobre pamätám, adrogénna alopécia je žiaľ dedičné ochorenie a hormonálna antikoncepcia na ňu vplyv nemá. Diagnóza však spadá pod odbornosť endokrinológa, preto konzultujte danú otázku ešte s ním.

Pomocou hormonálnej antikoncepcie môžete prekonať perimenopauzálne obdobie s minimálnymi príznakmi, prípadne sa u Vás nevyskytnú žiadne. Určite by som však zvážila zmenu preparátu na preparát s nižšou dávkou hormónov.

Čo sa týka myómu, je hormonálne aktívny, preto po menopauze prestane rásť a byť aktívny.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník