Má zvýšené riziko preeklampsie súvislosť s dvojcievnym pupočníkom?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

pri morfologickom ultrazvuku v 20. týždni mi bol diagnostikovaný pupočník s dvomi cievami. Všetko ostatné bolo v úplnom poriadku. Trisomy test bol tiež negatívny.

Je to dôvod na obavy?

Mam si dávať na niečo pozor?

Pri ultrazvuku v 12. týždni mi bolo diagnostikované zvýšené riziko preklampsie 1:54.

Má zvýšené riziko preeklampsie súvislosť s dvojcievnym pupočníkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

danú nepravidelnosť vy nijako ovplyvniť neviete a dávajte si pozor ako pri bežnom tehotenstve.

Pri náleze dvojcievneho pupočníka je vyšší výskyt vrodených vád srdca. Pokiaľ však bolo všetko ostatné v poriadku, nemusíte sa obávať. Väčšina detičiek sa narodí aj napriek danému nálezu zdravá.

Preeklampsiu aj napriek riziku 1:54 mať nemusíte. Ide iba o vyjadrenie rizika, kde 1 z 54 žien postihne v priebehu tehotenstva preeklampsia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník