Majú hnev a nervy v tehotenstve vplyv na dieťa?

Zodpovedané
4. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, aký a či môže mať vplyv na dieťatko občasný hnev a nervy?

Som v 30 tt. Žijem v domácnosti s ďalším súrodencom a skoro každý týždeň sa pohádame tak, že to vo mne vyvolá hnev, zlosť a potom plačem a mám výčitky. Vždy sa ale z toho po chvíli otrasiem ale takto sa to opakuje. Viem, že aj hormóny zohrávajú určitú rolu ale on to vôbec nerešpektuje a je mu jedno, že čakám dieťatko a vytáča ma svojim správaním, ja to celé neviem regulovať a žiaľ ani odsťahovať sa.

Môže byť bábätko z toho choré alebo nepokojné, prípadne mať v budúcnosti problémy?

Ďakujem.

Dobrý deň,

silný opakovaný stres by mohol negatívne vplývať napríklad na dĺžku tehotenstva z hľadiska predčasného pôrodu a s ním spojenou nízkou pôrodnou hmotnosťou bábätka a následnými zdravotnými komplikáciami pre nedonosenosť.

Čo sa týka ďalšieho vývoja plodu z hľadiska kognitívneho, behaviorálneho či emocionálneho, k tomu by sa Vám mohli vyjadriť v poradni pediatra.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník