Mám početné kondylómy. Mohla som sa nakaziť od partnera?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

minulý týždeň som presne po roku absolvovala gynekologickú prehliadku. Pani doktorka mi na vonkajšom genitáli objavila výrastky, početné hrotnaté kondylómy.

Nemala som ani tušenia, že tam niečo také mám.

Jedná sa u mňa o vírus HPV?

Povedala, že zvnútra je všetko v poriadku. Vzala mi ster z krčka maternice na sklíčko. Dala mi výmenný lístok na kožné odborné vyšetrenie + odstránenie a nasadila preventívne HPVirin.

Zistí sa HPV z tej obyčajnej cytológie?

10 rokov mám partnera a on nemá žiadne príznaky.

Mohol ma nakaziť?

Nevera z mojej strany určite nebola a dúfam, že ani z jeho strany. Pred ním som mala len jedného partnera, ktorý bol panic.

Ďakujem

Dobrý deň,

genitálne bradavice sú vírusového pôvodu (HPV vírus). Partner príznaky mať nemusí, ale môže byť prenášačom HPV vírusu.

Z obyčajnej cytológie sa zistia prípadné bunkové zmeny spôsobené vplyvom HPV vírusu. Priamo HPV vírus nie je možné detekovať. Je potrebné zrealizovať doplňujúci ster.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník