Mám skúsiť otehotnieť, keď mám hypotyreózu a HPV?

Zodpovedané
18. feb 2022

Dobrý deň,

po pôrode sa u mňa naplno rozvinula hypotyreóza. 1. decembra bola TSH hodnota <100. Potom 14.1. TSH=5. Teraz 9. februára TSH=9 a T4 je 18,2.

Endokrinológ zvýšil dávku Euthyroxu na 125. Ovuláciu mávam.

Mám skúsiť otehotnieť, alebo čakať až na ďalší odber o 3 mesiace?

Časovo ma "tlačí" zhoršujúca sa cytológia kvôli HPV a bolo mi odporučené otehotnieť "čo najskôr".

Druhá otázka je ohľadom očkovania proti HPV.

Má význam, ak už infekciu mám a s manželom si ju stále "podávame"?

V tom prípade by som počkala s otehotnením a riešila očkovanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

substitučnú liečbu užívate a pokiaľ bude kompenzácia dostatočná, mohlo by sa Vám podariť otehotnieť.

Čo sa týka očkovania proti HPV, má to zmysel, aby ste boli chránená voči ostatným typom HPV vírusu. Ten jeden už bohužiaľ máte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník