Mám zle vypočítaný termín pôrodu?

Zodpovedané
20. júl 2021

Dobrý deň,

som tehotná a prvýkrát som bola u svojho gynekológa v 12. týždni Určil mi dva dátumy pôrodu. Jeden bol podľa toho ultrazvuku, ktorý mi robil v ten deň a druhý podľa menštruácie (mám ju pravidelnú). Medzi nimi je rozdiel 10 dní, ale povedali mi, že sa vždy sústredíme len na ten skorší podľa ultrazvuku. Som v 37+0tt a bábätko má 2 400 g.

Bábätko odvtedy na každej poradni zodpovedalo neskoršiemu týždňu ako malo, aj napriek tomu, že priberá. Momentálne je podľa nich bábätko o 3 týždne pozadu, čo sa týka váhy, ale všetky ostatné výsledky sú v poriadku aj prietoky aj CTG.

Mám zle vypočítaný termín pôrodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ pacientka nevie udať posledný menzes, alebo je medzi termínom podľa ultrazvuku v 12. týždni tehotenstva a termínom podľa menzesu veľký rozdiel, riadime sa podľa ultrazvuku. Pokiaľ bolo meranie v 12. týždni tehotenstva presné, Váš gynekológ postupoval správne a je správne sa držať termínu pôrodu podľa ultrazvuku. Neskôr sa už termín meniť nemá.

Do 30. týždňa rastie plod /+- týždeň/, tak že zodpovedá danému týždňu gravidity. Pokiaľ sa rozprávame o fyziologickej gravidite bez pridružených ochorení/komplikácií, tak po 30. týždni tehotenstva už rozhoduje genetika aké bude veľké pri pôrode /teda či bude mať napríklad 2500 g alebo 4500 g/. Tzn. akého vzrastu ste Vy, Váš partner a aká bola Vaša váha pri pôrode.
Rovnako treba počítať s chybou merania ultrazvukového stroja vo vyšších štádiách tehotenstva /čo bežne býva aj +-400 g/.

Samozrejme treba byť v každom prípade opatrný a vylúčiť prípadnú patológiu placenty. Ale pokiaľ máte CTG a prietoky opakovane v poriadku, myslím, že sa nie je čoho obávať.

Riaďte sa pokynmi Vášho gynekológa.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník