Môže horúca sprcha v tehotenstve spôsobiť rázštep?

Zodpovedané
6. nov 2022

Dobrý deň,

som v 11. - 12. týždni tehotenstva a do včera som sa sprchovala väčšinou v horúcej sprche. Mňa tá voda nepáli, lebo som zvyknutá, no ostatných v domácnosti to zvyčajne páli. Ale vôbec som netušila, že sa to nesmie. Až do včera, keď som sa dočítala, že bábätko môže dostať rázštep. Alebo bojím sa aj toho, keď si s tou sprchou dlhšie behám po brušku, lebo mi to robí dobre. Väčšinou to mi pomáha od nevoľnosti. Bojím sa, či to bábätko v brušku nebude mať aj popáleniny, keď si po brušku dlhšie púšťam horúcu vodu. A bojím sa dosť, aj či nebude mať nejaký rázštep. 😢😢😢😢

Je to nebezpečné?

Ďakujem.

Dobrý deň,

určite nehrozí, že by malo dieťatko v dôsledku horúcej sprchy rázštep. Neviem kde ste sa to dočítali, ale je to nejaká hlúposť.

A rovnako ani popáleniny.

Nemali by ste sa kúpať v horúcej vode, pretože sa cievy vplyvom teplej vody rozťahujú a následne Vám môže klesnúť tlak. Keď Vám náhle klesne tlak, klesne prietok krvi v placente a dieťatko nebude dostatočne dokrvené.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník